НАСА најде необичен светкав предмет на Марс

Роверот Curiosity на Марс сними необичен предмет, налик камен со светкава површина.

Со оглед на тоа дека прв пат наидува на нешто вакво, роверот на НАСА во наредниов период ќе продолжи со испитување на предметот најден на површината на Црвената планета.

Од НАСА сметаат дека се работи за метеорит, пишува Independent.

„Истражувачкиот тим смета дека би можело да е метеорит бидејќи е многу светкав, но изгледот може да нѐ залаже. Затоа мора да направиме истражувања и да дојдеме до хемиски докази“, соопшти Сузан Швензер која е дел од истражувачкиот тим.

Предметот го доби името „Little Colonsay" и е еден од неколкуте предмети што Curiosity ги најде на површината на Марс.

Роверот Curiosity слета на Марс на 6 август, 2012 година и оттогаш ја истражува површината на кратерот Гејл на Црвената планета.

реклама

Вести

SpaceX лансираше ракета со нови Starlink сателити

Read more

На Арктикот исчезнаа две санти мраз стари 5.000 години

Read more

Crew Dragon успешно ги врати астронаутите на Земјата

Read more

Трамп сака да ја забрани апликацијата ТikTok, а Microsoft преговара да ја купи

Read more

Гик

Сенатот го поддржа Трамп: Едногласно гласаше за забрана на TikTok

Читај повеќе
  • play_arrow

SpaceX лансираше ракета со нови Starlink сателити

Читај повеќе

Богатството на Марк Закерберг порасна на 100 милијарди долари

Читај повеќе

На Арктикот исчезнаа две санти мраз стари 5.000 години

Читај повеќе

Постапката за одобренија за 5G во Македонија ќе почне до крај на годината преку аукција

Читај повеќе

Што е амониум нитрат – соединението што наводно го крена Бејрут во воздух?

Читај повеќе

Интерпол: Криминалците го користат COVID-19 за компјутерски напади на поголеми жртви

Читај повеќе

Вакцината на „Novavax“ против COVID-19 успешно произвела антитела

Читај повеќе
  • play_arrow

Јапонци измислија маска која преведува на осум јазици

Читај повеќе