НАСА: Објектот што кружи околу Земјата не е астероид, туку ракета

Мистериозниот објект што кружи околу Земјата не е астероид, туку ракета стара 54 години, потврдија денеска астрономите на НАСА.

Објектот, кој бил забележан со телескоп на Хаваите, потврдил дека станува збор за ракета, објави лабораторијата на НАСА од Пасадена во Калифорнија.

Кога беше откриен во септември, се веруваше дека објектот е астероид, меѓутоа, еден од главните експерти на НАСА, Пол Чодас, брзо се посомнева дека станува збор за ракета Кентаур од мисијата Surveyor 2, која беше прогласена за неуспешна во 1966 година, откако не успеа да слета на Месечината.

Кентаурот е долг десет метри и со пречник од три метри.

Тврдењето на Чодас се покажа како точно кога тим од Универзитетот во Аризона, предводен од Вишну Реди, користеше инфрацрвен телескоп од Хаваи за да го разгледа мистериозниот предмет и да види дека станува збор за Кентаур од мисијата во 1971 година.

Кентаурот орбитира околу 50.000 километри од земјата, ќе ја напушти орбитата во март и ќе се врати да кружи околу Сонцето, а неговото следно враќање се предвидува во 2036 година.

Тагови
реклама

Запознајте го Гонсало Салгадо, телохранителот на Кристијано Роналдо

Read more

Британски специјалци тренираат за напад од вонземјани

Read more

Погледнете како руска олимписка шампионка го одбележа Водици

Read more

Google блокираше 164 опасни апликации: Веднаш избришете ги од телефонот

Read more

Вести

Virgin Orbit успешно лансираше сателити на НАСА

Read more

Blue Origin успешно тестираше капсула за патување во вселената

Read more

Паметна маска на иднината: Штити 95% од вируси и бактерии

Read more

Signal за неколку дена стана најбараната апликација во светот

Read more
 

Гик

Google блокираше 164 опасни апликации: Веднаш избришете ги од телефонот

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Сè што треба да знаете за новиот Samsung Galaxy S21

Читај повеќе
  • play_arrow

Virgin Orbit успешно лансираше сателити на НАСА

Читај повеќе

Apple развива флип-екран за iPhone

Читај повеќе
  • play_arrow

Blue Origin успешно тестираше капсула за патување во вселената

Читај повеќе
  • filter

Samsung го најави Galaxy A32 5G кој ќе чини 279 евра

Читај повеќе
  • filter

Samsung ја претстави новата серија Galaxy S21

Читај повеќе

Директорот на Twitter: Блокирањето на Трамп е исправна одлука, но е опасен преседан

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Паметна маска на иднината: Штити 95% од вируси и бактерии

Читај повеќе