НАСА планира да испрати подморница на Титан

Американската вселенска агенција НАСА планира да ги истражи огромните океани од метан и етан на Титан, месечината на Сатурн. За таа намена разви специјална подморница.

Овој амбициозен план би можел да се оствари за десетина години, доколку биде одобрен и финансиран, пренесе Space.com. Подморницата ќе биде долга 6 метри и опремена со потребната истражувачка и комуникациска опрема. Нејзината тежина на Земјата ќе биде 1.500 килограми.

Подморницата е идеална за Титан, бидејќи движењето во океан од метан е полесно отколку во вода. Истражувањето е исклучително важно бидејќи се верува дека во океаните постојат живи организми кои се разликуваат од оние на Земјата.

реклама

Наука

Зоната на смртта на Монт Еверест контаминирана со микропластика

Read more

Што ако Месечината имаше своја месечина?

Read more

Руски космонаути на прва вселенска прошетка после 18 месеци

Read more

Сите неодговорени прашања за вакцината што го крена светот на нозе

Read more

Нови видеа

play_arrow

Кога кучето ти е внук

Read more
play_arrow

Генијален трик за возачи: Одмрзнете ги прозорците за 10 секунди

Read more
play_arrow

Најубавите голови од Премиeр лигата постигнати викендов

Read more
play_arrow

Емотивната божиќна реклама на Disney ќе ве потсети што е најважно во животот

Read more
play_arrow

Како да направите чоколадни палачинки?

Read more
play_arrow

Кој кому прави шега?

Read more
play_arrow

Кенгурска тепачка

Read more
play_arrow

Километарски колони во Тексас: Се дели храна на луѓето кои останаа без работа

Read more
play_arrow

7 одлични вежби за совршени бицепси

Read more
play_arrow

Запознајте го Lamborghini Vision GT

Read more
play_arrow

Кремасти тестенини со печурки и пилешко

Read more
play_arrow

10 играчи кои биле понижени од нивните менаџери

Read more