НАСА за првпат лансира екипаж со сонда и повеќекратна ракета на SpaceX

„НАСА идната недела испраќа екипаж на Меѓународната вселенска станица со сонда за повеќекратна употреба и повеќекратна товарна ракета од прва етапа“, соопши Кети Лудерс, раководител на програмата за полети со пилоти.

Стартот на сондата Crew Dragon со товарната ракета Falcon 9 е планиран за 22 април. 

-За првпат ќе употребиме повеќекратна сонда и повеќекратна прва етапа, изјави таа пред закажаниот старт. 

На Станицата ќе бидат испратени астронаутите на НАСА, Роберт Кимбро и Меган Макартур, како и францускиот Тома Песке и јапонскиот Акихико Хосида.  

При подготовката на летот беше откриен технички проблем, но истиот ќе биде отстранат до стартот. Од друга страна, астронаутите кои се сега на МВС, Шенон Вокер, Мајкл Хопкинс, Виктор Гловер и Соити Ногучи, на 28 април ќе се вратат со сондата.  

Ракетата Falcon 9 лани на 30 мај од Вселенскиот центар „Џон Кенеди“ на Флорида за првпат изврши успешен лет со пилоти во орбитата на МВС, како прв таков лет на приватната компанија SpaceX.

До тогаш, од 2011 година, кога беше запрена шатл програмата на НАСА, американски астронаути можае да заминат на МВС само со руската ракета Soyuz. 

Тагови
реклама

Како изгледаат првите Viber стикери со македонски знаковен јазик?

Read more

Ненаситни за секс: Хороскопски знаци со најсилно либидо

Read more

Русија официјално ги прогласи САД и Чешка за непријателски држави

Read more

Какви промени да очекувате ако трчате редовно цел месец?

Read more

Вести

И Кинезите слетаа на Марс

Read more

Вакцините на база на мРНК ефикасни против индиската мутација на коронавирусот

Read more

Астероид поголем од Кеопсовата пирамида ќе мине крај Земјата

Read more

САД ја тргаат Xiaomi од владината црна листа

Read more
 

Гик

Instagram конечно воведува една долгоочекувана опција

Читај повеќе

Како изгледаат првите Viber стикери со македонски знаковен јазик?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

И Кинезите слетаа на Марс

Читај повеќе

Вакцините на база на мРНК ефикасни против индиската мутација на коронавирусот

Читај повеќе

Samsung подготвува гејмерски смартфон

Читај повеќе

Астероид поголем од Кеопсовата пирамида ќе мине крај Земјата

Читај повеќе

Sony подготвува повеќе од 25 видеоигри за PlayStation 5

Читај повеќе

Некои вируси имаат различна ДНК која содржи вонземски дел

Читај повеќе

САД ја тргаат Xiaomi од владината црна листа

Читај повеќе