Наскоро пристигнуваат новите iPad уреди

Компанијата Apple во април ќе претстави нова линија на iPad уреди.

Станува збор за новиот iPad Pro, новиот iPad mini со поголем екран и освежена верзија на основниот iPad.

Новиот iPad Pro ќе биде достапен во две верзии и ќе има сличен дизајн како минатогодишниот 11 и 12,9-инчен iPad Pro, но ќе добие подобар процесор. И двата модела ќе добијат понапредни камери.

12,9-инчниот iPad Pro ќе има Mini LED екран со подобар контраст.

Познатиот аналитичар Минг-чи Куп рече дека Apple ќе започне со производство на Mini LED iPad кон средината или крајот на април.

Додаде дека компанијата работи на Mini LED таблети и лаптопи уште од 2019 година, а уште во септември најави дека првиот уред со Mini LED екран ќе стане 12,9-инчен iPad Pro. Тој очекува да се појави Mini LED MacBook Air до 2022 година, како и дека поевтините iPad уреди ќе преминат на OLED екрани.

Компанијата работи и на iPad mini со екран поголем од 7,9-инчниот екран кој се користи за најмалиот таблет на Apple.

Технолошкиот гигант планира да го освежи најевтиниот iPad со нов дизајн кој е полесен и потенок. Тоа ќе се случи во текот на оваа година, а Apple го освежи основниот iPad во септември.

Тагови
реклама

Хардвер

Поглед во новите Samsung Galaxy Book Pro и Pro 360

Read more

Apple го претстави редизајнираниот iMac

Read more

Концептот Fold ’n Roll го трансформира смартфонот во таблет

Read more

Како изгледаше првиот Apple компјутер пред 45 години?

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Како телескопот James Webb ќе открива вонземски живот во вселената?

Читај повеќе

Instagram конечно воведува една долгоочекувана опција

Читај повеќе

Како изгледаат првите Viber стикери со македонски знаковен јазик?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

И Кинезите слетаа на Марс

Читај повеќе

Вакцините на база на мРНК ефикасни против индиската мутација на коронавирусот

Читај повеќе

Samsung подготвува гејмерски смартфон

Читај повеќе

Астероид поголем од Кеопсовата пирамида ќе мине крај Земјата

Читај повеќе

Sony подготвува повеќе од 25 видеоигри за PlayStation 5

Читај повеќе

Некои вируси имаат различна ДНК која содржи вонземски дел

Читај повеќе