Наследниците на Samsung мора да платат 10,8 милијарди долари данок на наследство

Над 10,8 милијарди долари за данок за наследство треба да платат наследниците на Ли Кун Хи, претседател на телекомуникацискиот гигант Samsung, кој почина во октомври, јавија локалните медиуми.

Семејството на Ли преку Samsung Electronics соопшти дека даноците на наследство ќе изнесуваат повеќе од половина од вредноста на вкупниот имот на починатиот, додавајќи дека вкупниот данок од 12 трилиони корејски вони е „еден од најголемите во Јужна Кореја и на глобално ниво“.

Според семејството, износот е три до четирипати поголем од вкупниот приход на јужнокорејската Влада од данок на недвижен имот во 2020 година.

Новинската агенција Yonhap (주식회사 연합뉴스) објави дека тоа ќе биде најголемиот данок во историјата на Јужна Кореја.

Семејството најави дека ќе ја плати сумата на шест рати за пет години, почнувајќи од овој месец.

„Наша граѓанска должност и одговорност е да ги платиме сите даноци“, изјавија тие.

Тагови
реклама

Предупредување до над 48 милиони луѓе: Следува пекол на Земјата

Read more

Јадрото на Земјата станува сѐ погусто од едната страна, научниците не знаат зошто

Read more

Што ќе се случи ако правите 300 „чучњеви“ секој ден, цел месец?

Read more

Кит проголта нуркач, па го исфрли неповреден

Read more

Бизнис

Цените на нафтата највисоки во последните две години

Read more

Шпаркасе Банка го започнува третиот циклус од програмата „Чекор по чекор“ за поддршка на старт-ап бизниси

Read more

Вкупно 7.500 изгубени работни места во изминатата година

Read more

По 20 години повторно директна авиоврска Скопје – Москва

Read more
 

Вести

Речиси една петтина од Бугарите плаќале поткуп за здравствена услуга

Читај повеќе

Предупредување до над 48 милиони луѓе: Следува пекол на Земјата

Читај повеќе

Денеска се решава за укинување на полицискиот час

Читај повеќе

Прв НАТО самит каде С. Македонија учествуваше како полноправна членка

Читај повеќе

Променливо облачно со северен ветер, од четврток значително потопло

Читај повеќе

Пристигнаа уште 12.870 дози Pfizer вакцини

Читај повеќе

Словенија прогласува крај на епидемијата

Читај повеќе

ВМРО-ДПМНЕ со протест пред МНР бара да се соопшти за што се преговара

Читај повеќе

Приведен 26-годишник кај кого се најдени 44 пакувања марихуана

Читај повеќе