Наследникот на Bugatti Chiron: V16 мотор и три електрични мотори за 444 км/час

Новиот ултраспортски хибриден двосед на Bugatti, кој овојпат не го носи името на познатите возачи на француската автомобилска компанија, нема да стигне до првите клиенти пред 2026 година.

Bugatti го откри конечниот изглед и спецификациите на новиот ултраспортски модел Tourbillon, кој не е уште еден дериват на темата Chiron, бидејќи француската автомобилска компанија предводена од Мате Римац подготви нова монококна шасија за Tourbillon, нова независна суспензија и хибриден погон кој се состои од целосно нов 8,3-литарски атмосферски V16 мотор развиен во соработка со Cosworth и три електромотори со кои Bugatti ги заменува турбополначите кои му помагаа на W16 моторот во Chiron.

Новиот атмосферски V16 мотор (чија маса е 250 килограми) зад наслонот развива 1.000 КС при 9.500 вртежи во минута и 900 Nm максимален вртежен момент, а електричните мотори (два на предната и еден на задната оска) додаваат уште 800 „коњи“. “ на приказната. За напојување се користат батерии со капацитет од 25 kWh, а комбинираните 1.800 КС се доволни за Tourbillon од место до „стотка“ за две секунди. Од 0 до 200 км/час потребни се 5 секунди, а од 0 до 300 км/час само 10 секунди. Со инсталирана програма „Speed ​​Key“, Tourbillon достигнува 444 км/час.

Сертифицираните експерти на чело со Мате Римац се погрижија 800-волтниот хибриден систем со батерии и три електромотори да не влијае негативно на тежината на Tourbillon, кој сепак е полесен од Chiron, а капацитетот на батеријата е доволен за патуваат до 60 километри без помош на моторот со внатрешно согорување. Времето на полнење на батеријата и максималната брзина на електричниот погон сè уште не се објавени.

Tourbillon, во чија кабина се издвојуваат исклучително дизајнираните аналогни инструменти на управувачкиот столб, влегува во период на интензивно повеќемесечно тестирање, а првите 250 примероци ќе им бидат достапни на клиентите во 2026 година. Основна цена: 3,6 милиони евра.

„Додека го развивавме Tourbillon, не отстапивме од познатата реченица на основачот на компанијата, Еторе Бугати, кој многу одамна рече: ‘Ако нашиот автомобил може да се спореди со друг автомобил, тогаш тоа не е Bugatti’, што беше и моја лична водилка за проектот Tourbillon“, рече Мате Римац.

Повеќе фотографии погледнете ТУКА.

Remote video URL
Тагови
реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Почна сезоната на храна што го намалува ризикот од катаракта и до 43%

Read more

Трик за разладување на домот и обезбедување пријатен сон

Read more

Авто новости

AMG GT63 Pro е одговорот на Mercedes на Porsche 911 GT3 RS

Read more

7 најчести грешки што ги прават возачите на летно патување

Read more

Ако се откажат од Tesla и купат Porsche, ќе добијат бонус од 4.500 долари

Read more

Пристигна освежената Škoda Octavia

Read more
 

Автомобили

AMG GT63 Pro е одговорот на Mercedes на Porsche 911 GT3 RS

Читај повеќе

7 најчести грешки што ги прават возачите на летно патување

Читај повеќе
  • filter

Ако се откажат од Tesla и купат Porsche, ќе добијат бонус од 4.500 долари

Читај повеќе
  • filter

Пристигна освежената Škoda Octavia

Читај повеќе
  • filter

Honda го враќа во живот моделот Prelude

Читај повеќе

Дали поради електричните возила ќе се намали брзината на возење на германските автопатишта?

Читај повеќе

Моторите со внатрешно согорување може да се спасат, компромис е на хоризонтот

Читај повеќе

Зошто драстично се зголеми масата на новите автомобили во последните 8 години?

Читај повеќе

Top 3 најсигурни автомобили стари до 3 години

Читај повеќе