ЛИГА НА ШАМПИОНИ 2019/20

Натпреварот Ливерпул - Атлетико во ЛШ поврзан со 41 смртен случај од COVID-19

Анализата на податоци од британската Национална здравствена служба (NHS) што ја спроведе консултантската куќа Edge Health покажа дека најмалку 41 смртен случај е поврзан со натпреварот меѓу Ливерпул и Атлетико на „Енфилд“.

Натпреварот од Лигата на шампиони се одигра на 11 март пред 52.000 гледачи, а на трибините имаше 3.000 навивачи од Мадрид.

Тоа беше последниот голем натпревар што се одигра во Англија пред да биде прекинато натпреварувањето во Премиер лигата поради пандемијата со коронавирусот.

Британски Sunday Times објави дека експерти на Edge Health направиле анализа на официјални податоци од NHS по методот „моделирање на податоци“ и сметаат дека 41 смртен случај регистрирани 25 до 35 дена по натпреварот може да се поврзат со заразени на средбата на „Енфилд“.

Според проценките на Империјалниот колеџ во Лондон и Универзитетот Оксфорд, во Шпанија имало 640.000 позитивни случаи на коронавирус во моментот кога се одигра натпреварот, а во Обединетото Кралство имало 100.000 случаи на COVID-19.

Кога се играше натпреварот, во Шпанија беа затворени училиштата и универзитетите, а државата беше на чекор пред воведување карантин. Минатиот месец градоначалникот на Мадрид, Хосе Луис Мартинес Алмеида, изјави дека било грешка што се дозволило да се одигра тој натпревар.

„Немаше никаква смисла 3.000 навивачи на Атлетико да отидат на „Енфилд“ во тој момент. Тоа беше грешка. Лесно е сега да се каже тоа, но сметам дека тогаш требаше да се покаже поголема внимателност“, изјави тој за радиостаницата Onda Cero.

Од англиска страна истакнуваат дека е невозможно со сигурност да се утврди колку луѓе се заразиле таа вечер на „Енфилд“, но сите се согласни дека дуелот не требало да се одржи.

реклама

Протести во Белград поради враќањето на полицискиот час, полицијата употреби солзавец

Read more

Родителите на деца кои одат во училиште да се вратат на работа, одлучи Владата

Read more

Како паметно да одговорите на навреда?

Read more

Витаминот Д и коронавирусот - Вистинска или залудна надеж?

Read more

Фудбал

Милан го среди Јуве, бламажа на Лацио

Read more

Времеплов: 46 години од митското финале на Кројф и Бекенбауер

Read more

Камера сними гром како удира во голман

Read more

Вердер избори опстанок во Бундеслигата

Read more

Спорт

  • play_arrow

Милан го среди Јуве, бламажа на Лацио

Читај повеќе

Половина милијарда долари - Патрик Махомс го потпиша најскапиот договор во историјата на спортот

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Времеплов: 46 години од митското финале на Кројф и Бекенбауер

Читај повеќе
  • play_arrow

Камера сними гром како удира во голман

Читај повеќе

НХЛ и здружението на играчи се согласија за планот за продолжување на сезоната

Читај повеќе
  • play_arrow

Вердер избори опстанок во Бундеслигата

Читај повеќе
  • play_arrow

Автогол му ја донесе победата број 200 на Мурињо

Читај повеќе

АТП со важна промена во системот за рангирање

Читај повеќе

Кој ќе го купи Милинковиќ-Савиќ на попуст?

Читај повеќе