Научници од MIT предложија вселенски штит за „ладење“ на Земјата

Институтот за технологија во Масачусетс (MIT) предложи радикална метода на борбата против ефектите од климатските промени.

Тим истражувачи предлага користење на флота од „вселенски меури“ кои би ја рефлектирале сончевата светлина од Земјата. Колку и да е оваа идеја неверојатна факт е дека немаше да има потреба од неа ако луѓето драстично го намалија користењето на фосилни горива во минатото.

Додека некои научници предупредуваат дека геоинженерингот е опасно одвраќање на вниманието од вистинската работа потребна за намалување на емисиите, други велат дека мора да ги процениме сите опции, а меѓу нив се и вселенските меури на тимот на MIT.

Станува збор за нова форма на соларен геоинженериг дизајниран да ја рефлектира сончевата светлина од Земјата за да се олади планетата и се спречат најлошите ефекти од климатските промени. Најпроучуваната техника подразбира вбризгување рефлектирачки честички од аеросоли во горната атмосфера. Но, потенцијално негативното влијание на таквата метода уште не е целосно истражувано, што значи дека техниката е далеку од тоа да се смета за одржлива опција.

Пристапот на MIT би бил поинаков, наместо вбризгување честички во атмосферата на Земјата во овој случај сончевата топлина би се рефлектирала од вселената, а тоа би значело избегнување користење на потенцијално штетни честички во нашата атмосфера.

Научниците ја проучуваат можноста за позиционирање на штит направен од вселенски меури во релативно стабилна орбитална точка во вселената, каде гравитациското привлекување на Земјата и Сонцето е изедначено. Во таа точка е позициониран и вселенскиот телескоп James Webb.

Најголема препрека за оваа метода е логистиката. Тимот на MIT верува дека штитот мора да одговора на големината на Бразил, но научниците веруваат дека меурчињата би можеле да се произведуваат во вселената со што би се намалиле трошоците на лансирање.

Засега се спроведуваат лабораториски експерименти на меури направени од силициум. Научниците успеаја да направат меур од тенок слој и го одржуваат на температура од минус 50 степени.

Во случај штитот да има негативно влијание на планетата, научниците можат брзо да го отстранат.

реклама

Во кои години жените имаат најголем сексуален нагон?

Read more

Босна има мал излез на море, но и една прекрасна плажа

Read more

Научници сакаат да го „оживеат“ изумрениот тасманиски тигар

Read more

Хороскопски знаци кои најдобро знаат како да уживаат во животот

Read more

Наука

Како мозокот ни помага да заштедиме пари?

Read more

Научници успеаја да ја создадат првата целосна мапа на човечкиот имунолошки систем

Read more

Нешто чудно се случува на океанското дно, биолозите не можат да откријат што

Read more

Дрон го сними моментот кога орка распарчува ајкула

Read more
 

Гик

Зошто новиот USB Rubber Ducky е опасен за вашиот компјутер?

Читај повеќе

7 факти кои можеби не сте ги знаеле за симболот на Студената војна

Читај повеќе

Нуклеарна војна би предизвикала глобален глад и смрт на милијарди луѓе

Читај повеќе

Научници сакаат да го „оживеат“ изумрениот тасманиски тигар

Читај повеќе

Маск нуди 25.000 долари за хакирање на Starlink

Читај повеќе

Зошто Илон Маск сака да изгради самоодржлив град на Марс?

Читај повеќе

Русија откри како ќе изгледа новата вселенска станица

Читај повеќе

OnePlus наскоро ќе го претстави својот прв телефон на преклопување

Читај повеќе

Змијолики роботи би можеле да се користат во операции за спасување животи

Читај повеќе