Научници сакаат да создадат магнетно поле на Марс

За каков било облик на долготраен престој на Марс, без разлика дали се работи за колонизација, посети или патувања, ќе ни биде потребна стабилна атмосфера кој не губи премногу честички и низ која не се пробиваат опасни зрачења.

Научници од различни универзитети и организации, вклучително и НАСА, предложија создавање на магнетно поле со цел да се заштитиме од смртоносните атмосферски услови, пренесе Futurism.

„За да би можеле луѓето долготрајно да престојуваат на Марс, треба сериозно да размислиме за тераформација на планетата“, стои во новото истражување.

Еден од главните предуслови за тераформација е заштитата што ја дава магнетното поле, нешто што Марс го нема. Земјата има силно магнетно поле, додека она на Марс е исклучително слабо и фрагментирано.

Како би се создало магнетно поле на Марс?

Една од првите цели би требало да биде зголемување на атмосферскиот притисок. Научниците предложија неколку начини, како повторно активирање на железното јадро на Марс или користење низа споени извори со контролиран сноп на набиени честички, во облик на голем прстен.

Создавањето на магнетно поле бара огромни ресурси, за тоа веројатно треба да користиме нуклеарни реактори. Иако авторите на студијата наведуваат дека не тврдат дека магнетното поле е неопходно за живот на Марс, тешко е да се замисли одржлива присутност на таа планета без тој фактор.

Проблематично е само како тоа би се извело.

Тагови
реклама

Русија го враќа ударот: Ќе носи војска на Куба и во Латинска Америка

Read more

Најпривлечната фудбалерка во светот ја потврди врската со Даглас Луис

Read more

Пукање во Украина: Војник со „калашников“ уби 5 чувари во воена фабрика

Read more

Најочигледниот знак дека ви треба повеќе витамин Д

Read more

Вести

Најстарото живо копнено животно во светот: Гинисовиот рекордер наполни 190 години

Read more

Оксфорд бара доброволци кои ќе се заразат со коронавирус во име на науката

Read more

Ракета Falcon 9 на SpaceX ќе удри во Месечината и ќе експлодира

Read more

Австралиски научници открија необичен објект кој се движи во Млечниот Пат

Read more
 

Гик

Најстарото живо копнено животно во светот: Гинисовиот рекордер наполни 190 години

Читај повеќе

Оксфорд бара доброволци кои ќе се заразат со коронавирус во име на науката

Читај повеќе

Ракета Falcon 9 на SpaceX ќе удри во Месечината и ќе експлодира

Читај повеќе

Австралиски научници открија необичен објект кој се движи во Млечниот Пат

Читај повеќе

ЕУ пресече: Ќе се користи единствен полнач за електронски уреди

Читај повеќе

Како може 5G да им пречи на авионите?

Читај повеќе

Снимени мистериозни нишки во срцето на нашата галаксија: Од каде доаѓаат?

Читај повеќе

Не е поради удобност: Зошто кучињата спијат во свиткана положба?

Читај повеќе

Научници открија како до супер имунитет против ковид

Читај повеќе