Научници успеаја да одгледаат растенија на почва донесена од Месечината

Научниците докажаа дека почвата на Месечината може да овозможи одгледување билки.

Во склоп на експеримент спроведен од истражувачи на Универзитетот во Флорида користени се 12 примероци од површината на Месечината, собрани во текот на мисиите Аполо.

Станува збор за Аполо мисиите 11, 12 и 17 во период меѓу 1969 и 1972 година. Покрај лунарните, научниците користеле и 16 примероци од вулкански пепел собрани на Земјата, а потоа го споредиле растот на билките во двата примероци.

Примероците ги проучуваме повеќе од една година и внимателно ги следеле растот и генетскиот состав на билките растени во површините. Резултатите се прилично интересни, но исто така откриле колку е стресно за растенијата да растат на почва поразлична од природните живеалишта на Земјата.

Според научниците, растенијата помогнаа да се утврди дека примероците на почва од Месечината не содржат патогени или други непознати компоненти, штетни за копнениот живот. Заклучокот на истражувањето е дека може да се одгледуваат билки на почва од Месечината, но во споредба со вулканската пепел, лунарната почва многу помалку го поддржува растот на билките особено ако таа почва била изложена на површината на Месечината.

Лунарната површина често страда од соларни ветрови со различен вид космичко зрачење, а кои нанесуваат штета на почвата така што за билките е погодна површина која е помалку изложена на надворешното опкружување на Месечината.

Најголемиот заклучок на овој експеримент е тоа што научниците сепак успеаја да одгледаат растенија со помош на почва земена од Месечината. Понатамошните истражувања ќе покажат кои билки можат ефикасно да бидат одгледани  и како растенијата од Земјата стапуваат во интеракција со почвата од Месечината.

Тагови
реклама
Фото: Кајгана

Размислувате да земете кредит – каква каматна стапка да изберете: фиксна или променлива?

Read more

Џамија во Берлин развеа знаме со виножито

Read more

НБА ѕвездата Бриџис брутално ја претепал сопругата

Read more

Најсмешниот виц во светот, научно докажано

Read more

Наука

Откриен чуден спирален објект кој се врти околу центарот на нашата галаксија

Read more

Научници од MIT предложија вселенски штит за „ладење“ на Земјата

Read more

Откриен лек што го убива ракот со изгладнување

Read more

Нешто чудно се случува со Сонцето, можеби погрешно го набљудуваме

Read more
 

Гик

Откриен чуден спирален објект кој се врти околу центарот на нашата галаксија

Читај повеќе

Досега мапирано речиси 25% од морското дно на Земјата

Читај повеќе

5 нови откритија за ѕвездите и галаксиите кои ни ги донесе Gaia

Читај повеќе

Научници од MIT предложија вселенски штит за „ладење“ на Земјата

Читај повеќе

Instagram ја продолжува борбата со TikTok: Секое видео станува Reel

Читај повеќе

Трагите од вонземски живот на Марс се веројатно повеќе од 2 метра под површината

Читај повеќе

Проституцијата и инфантицидот во древниот Рим

Читај повеќе

Археолози тврдат дека го нашле гробот на викингшкиот крал Синозабиот

Читај повеќе

Дали знаете колку ви е заштитен смартфонот од вода?

Читај повеќе