Научници во Лаос пронајдоа лилјаци кои носат мутација на коронавирусот

Тим научници од Лаос проучуваа лилјаци од четири различни пештери, а кои во себе содржат соеви на коронавирус, слични на SARS-CoV-2.

Новите научни сознанија се само еден чекор во докажувањето дека новиот сој потекнува од природата, а не од лабораторија.

Тимот научници не го пронајде самиот вирусот сарс во лилјаците, но откри делови на коронавирус на кои им се потребни само мали мутации за да станат нов сој.

„Секвенци многу блиски на претходните соеви на вирусот SARS-CoV-2 постојат во природата, пронајдени се кај неколку видови лилјаци од семејството Rhinolophus, стои во студијата која е во процес на научна рецензија и е објавена во предиздавачки облик во Nature Portfolio.

Сепак, додека студијата целосно не ја елиминира теоријата дека вирусот е можеби вештачки создаден во лабораторија, процесот на истражување продолжува за да се добијат целосни одговори.

„Не сум сигурен дека некогаш ќе пронајдеме идентична работа, но тоа што ќе го пронајдеме се вируси кај лилјаци , вируси слични на коронавирусот, вели професорот Стујарт Нил од Кралскиот колеџ, кој не е дел од студијата.

Откриете на научниците во Лаос исто така акцентира дека уште пандемии, како оваа со коронавирусот, се наоѓаат во состојба на мирување во природата. Затоа истакнуваат дека проучувањето на соевите на SARS-CoV-2 ќе помогнат во борбата против потенцијални нови пандемии.

реклама

Холивудски џентлмен - Кијану Ривс никогаш не ги допира жените со кои се фотографира

Read more

Адел: Сакам да му објаснам на син ми зошто му го уништив целиот живот за мојата среќа

Read more

Ослободете се од висок крвен притисок: Исфрлете ги овие намирници од исхраната

Read more

Автомобилските клучеви имаат опција која ретко кој ја знае

Read more

Наука

Месечината се оладила подоцна отколку што мислевме досега

Read more

Што е сината светлина налик експлозија на бомба снимена над Европа?

Read more

Пред 33 милиони години имало големо масовно истребување за кое не знаевме досега

Read more

Leonardo, хибриден робот кој лета и вози скејтборд

Read more
 

Гик

Познато кога ќе биде претставен новиот смартфон на Huawei

Читај повеќе
  • play_arrow

Научниците се на работ на откритие со кое се бришат лошите спомени

Читај повеќе

Американците вооружаа робот: Terminator беше предупредување, а не упатство

Читај повеќе
  • play_arrow

Синтетиката во производите за широка потрошувачка се поврзува со рана смрт

Читај повеќе

Мicrosoft најави укинување на LinkedIn во Кина

Читај повеќе

Дали Хелените ја откриле Америка многу пред Колумбо?

Читај повеќе

Наскоро ќе се појави никотинска вакцина против корона

Читај повеќе

Леонардо Дикаприо инвестира во одгледување месо во лабораторија

Читај повеќе
  • play_arrow

Вилијам Шатнер стана најстариот човек кој бил во вселената

Читај повеќе