Научниците открија нов вид на „чоколадна жаба“

Тим австралиски научници открија љубопитна „чоколадна жаба“ во ниските делови на дождовната шума на Нова Гвинеја.

Станува збор за вид што, за разлика од оние кои претпочитаат копнени живеалишта, живее на дрвја и е познат по својата зелена боја на кожа, но овој беше наречен „чоколаден“ поради специфичната кафеава боја.

Најсличен познат роднина на овој вид жаби (Litoria mira) е австралиската зелена жаба.

„Двата вида изгледаат многу слично, но едниот е зелен, а овој новооткриен вид е чоколаден“, рече Пол Оливер од Центарот за глобално здравје и безбедност на храна, кој го опиша откритието во коавторски труд објавен во Australian Journal of Zoology.

Австралија и Нова Гвинеја биле поврзани со копно за време на долг период на доцниот терцијар пред 2,6 милиони години, но сега во Нова Гвинеја доминираат дождовните шуми, додека во северна Австралија главно преовладуваат савани.

Зелените жаби (Litoria caerulea) кои живеат на дрвја може да се најдат низ северна и источна Австралија и Нова Гвинеја.

Според Australian Journal of Zoology, „чоколадната жаба“ или Litoria mira е откриена уште во 2016 година и се верува дека живее низ цела Нова Гвинеја.

Стив Ричардс од Музејот на Јужна Австралија истакна дека е тешко за научниците да го проучуваат овој вид водоземци, бидејќи живее во многу топли, мочурливи области каде што живеат и крокодили.

„Новиот вид жаба го нарековме Litoria mira, што на латински значи изненадувачки или чудно. Го дадовме тоа име затоа што бевме изненадени кога откривме водоземци многу слични на австралиските жаби кои живеат во дрвја, но се со различни бои од оние на кои сме навикнати“, објасни Оливер.

Тој посочи дека разбирањето на биотичката размена помеѓу Нова Гвинеја и Северна Австралија е од клучно значење со цел целосно да се разбере како се проширува и намалува областа на дождовните шуми и саваната.

реклама

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Интересни факти кои веројатно не ги знаете за машкиот оргазам

Read more

Американски дипломат дрогирал и силувал 23 девојки додека работел во амбасада во Мексико

Read more

Тетовка од сопругот украла 400.000 швајцарски франци

Read more

Наука

Ајнштајн бил во право за црните дупки

Read more

Телескопот Hubble откри докази за испарување на вода на месечина на Јупитер

Read more

Научници открија 28 непознати вируси замрзнати во глечери

Read more

Изум на иднината: Биоразградлива пластика што се распаѓа на сонце и воздух

Read more
 

Гик

Motorola ги претстави Edge 20, Edge 20 Pro и Edge 20 Lite

Читај повеќе

Профитот на Facebook поголем за 10 милијарди долари во вториот квартал од лани

Читај повеќе
  • play_arrow

Почна да работи најмоќната приливна турбина во светот

Читај повеќе

Xbox Series X и S се најбрзо продаваните Xbox конзоли

Читај повеќе

Ајнштајн бил во право за црните дупки

Читај повеќе

Политичка трка за вселената: Што ќе биде „Окото на Саурон“ што го гради ЕУ?

Читај повеќе

Google и Facebook воведуваат задолжителна вакцинација за вработените во САД

Читај повеќе
  • play_arrow

Телескопот Hubble откри докази за испарување на вода на месечина на Јупитер

Читај повеќе

Рендерите го открија изгледот на Motorola Edge 20, Edge 20 Pro и Edge 20 Lite

Читај повеќе