Научниците открија нова причина зошто постојано сме гладни

Истражување направено од повеќе универзитети повторно ја оживеа врската помеѓу нивото на шеќерот во крв и апетитот откривајќи дека оваа врска е далеку покомплексна отколку што десега се мислеше, со што дава нов увид во тоа како да се скроти константниот глад.

Истражувачите ја испитувале реакцијата на шеќерот во крв и други индикатори од 1.070 учесници во Обединетото Кралтсво и САД, земајќи податоци од проектот за нутри истражување ПРЕДИКТ (Personalised REsponses to DIetary Composition Trial).

Волонтерите јаделе стандарнен појадок после кој биле слободни да ги одберат наредните оброци за остатокот од денот, со тоа што се придржувале на правило да не јадат во наредните три часа после појадувањето.

Цело време носеле апаратче за мерење на гликоза во крвта и воделе евиденција што и кога јаделе користејќи мобилна апликација, заедно со еведентирање на моментите на глад кои сами ги внесувале. Сето тоа го правеле за период од две недели.

Истражувачите открија дека опаѓањето на нивото на гликоза во крвта било значително поврзано со периодите на зголемен апетит и потрошувачка на енергија/калории.

Учесниците со големо опаѓање на гликоза во крвта доживеале зголемување на апетитот за 9%, својот втор оброк го јаделе половина час порано од останатите и пријавиле просечен внес на 300 калории на дневна база, повеќе отколку оние кои немале опаѓање на гликоза.

„Ова истражување има голем потенцијал да им помогне на луѓето да ја разберат и контролираат својата телесна тежина и да имаат долготрајно здравје. Многумина безуспешно се обидуваат да загубат килограми, а само неколку стотини екста калории дневно може да допринесат за неколку килограми плус на годишно ниво“, објаснува Ана Валдес од Универзитетот во Нотингем.

Во модерната ера фокусот на истражувањето е на хормоните, како што е грелинот, но ова најново истражување покажува дека нивото на гликозата часови после оброк и натаму може да има влијание врз градта во текот на денот и тоа многу повеќе отколку што досега се мислеше.

Тагови
реклама

Јадрото на Земјата станува сѐ погусто од едната страна, научниците не знаат зошто

Read more

Што ќе се случи ако правите 300 „чучњеви“ секој ден, цел месец?

Read more

Кит проголта нуркач, па го исфрли неповреден

Read more

Путин: Замислете да испратиме војска до вашите граници

Read more

Наука

Јадрото на Земјата станува сѐ погусто од едната страна, научниците не знаат зошто

Read more

НАСА ја склопи мегаракетата со која повторно ќе лансира луѓе на Месечината

Read more

Конечно решена мистеријата за поларната светлина

Read more

Google мапираше дел од човечкиот мозок до најситни детали

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Сè што треба да знаете за новиот OnePlus Nord CE 5G

Читај повеќе
  • play_arrow

S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chernobyl ќе стигне во 2022

Читај повеќе

Јадрото на Земјата станува сѐ погусто од едната страна, научниците не знаат зошто

Читај повеќе

Погледнете го првиот трејлер за играта Forza Horizon 5

Читај повеќе
  • play_arrow

Билетот за лет во вселената со Blue Origin се продаде за 28 милиони долари

Читај повеќе
  • filter

НАСА ја склопи мегаракетата со која повторно ќе лансира луѓе на Месечината

Читај повеќе

Лето 2021: Метеоролозите прогнозираат какви жештини нѐ очекуваат годинава

Читај повеќе

Предупредување: Корисниците на Word и Outlook мора веднаш да го ажурираат својот компјутер

Читај повеќе
  • play_arrow

Роботско куче што можете да си го дозволите - што сѐ може да направи?

Читај повеќе