Научниците шокирани: Една болест води кон имунитет на COVID-19

Луѓето кои имале денга треска најверојатно развиле одреден имунитет на COVID-19, наведува во проф. Мигел Николилас од Универзитетот Дјук во САД.

Американскиот научник во неговата анализа за избивањето на коронавирусот во Бразил открил дека во регионите каде што во последните години е регистрирана голема појава на денга треска, ширењето на коронавирусот е побавно.

„Ова неверојатно откритие дава интересна можност за имунолошка вкрстена реакција помеѓу серотиповите на флеговирус на денга и SARS-CoV-2“, рече Николилас.

Според него, доколку се потврди оваа хипотеза, луѓето ќе можат да добијат одреден имунитет на COVID-19 по вакцинацијата против денга.

Во студијата што уште не е објавена, се проучува географската распределеност на случаите на коронавирус. Во Бразил се покажало дека местата со најниска стапка на зараза со вирусот и најбавна стапка на зараза се истите места каде претходно имало интензивно избивање на случаи на денга треска годинава и минатата година.

URL

Николилас вели дека резултатите се исклучително интересни бидејќи претходни студии покажале дека луѓето со антитела на денга треска во крвта може да се покажат позитивни на антитела на COVID-19 иако никогаш не биле заразени со коронавирусот.

Тоа покажува дека има имунолошка реакција меѓу двата вируса која никој не можеше да ја очекува бидејќи вирусите се од две сосема различни семејства.

„За нас, научниците, ова е шокантно“, вели Николилас. „Во науката се случува да целите кон една работа и да ја погодите метата на која воопшто не сте се надевале.“

Доказ за тоа е уште едно неодамнешно откритие  - руски научници барајќи активно соединение во борбата против коронавирусот открија супстанција што потенцијално може да се користи за лекување на канцер.

реклама

Какви тенкови им прати Русија на Србите?

Read more

На почетокот на ноември ни се заканува медиумски мрак

Read more

Три хороскопски знаци кои најтешко ја поднесуваат самоизолацијата

Read more

Цицлест четврток

Read more

Наука

Сè уште постои ризик астероидот Апофис да ја удри Земјата во 2068 година

Read more

Како SOFIA откри вода на Месечината?

Read more

Жежок Нептун: Има атмосфера и на 1.600 степени Целзиусови

Read more

Која беше најлошата година во историјата на човештвото?

Read more

Гик

Експерти: Губењето антитела на короната не е нужно лоша вест

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали iPhone 12 го помина тестот на издржливост?

Читај повеќе

Закани по живот поради одложувањето на Cyberpunk 2077

Читај повеќе

Нова апликација за запознавање ги спојува луѓето со исти фитнес навики

Читај повеќе

Сè уште постои ризик астероидот Апофис да ја удри Земјата во 2068 година

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Сè што треба да знаете за Samsung Galaxy S20 FE 5G

Читај повеќе

Извини Маск, вселенскиот интернет и не ти е така брз

Читај повеќе

Зошто Apple ја крие оваа фантастична опција на iPhone 12?

Читај повеќе

Потврдено: Има дупка на Меѓународната вселенска станица

Читај повеќе