Научник од Јејл: Светот го очекуваат уште две фази од пандемијата, крајот дури во 2024

Пандемијата на коронавирусите нема да заврши сѐ до 2024 година, кога ќе почне таканаречениот „постпандемиски“ период,  што ќе биде многу сличен на „лудите дваесетти години“ на 20 век, смета д-р Николас Христакис, научник од Јејл.

– Сериозните вируси влијаат врз нашата економија, начинот на живот и пандемиите вообичаено се одвиваат во три фази, па кога станува збор за коронавирусот, можеме да зборуваме за актуелната фаза што ќе трае до крајот на 2021 година. Потоа следи средната фаза, што ќе трае до 2023 година, а на крајот и постпандемиската фаза, што ќе почне во 2024 година, изјави Христакис.

Во првата фаза, во која се наоѓаме сега, оценува Христакис, вирусот се шири сѐ додека не се заразат доволно луѓе и не се постигне таканаречениот имунитет на стадо.

– Светот се промени, маските станаа задолжителни, физичката дистанца, исто така, начинот на работа се менува, многумина остануваат дома, свртени кон вербата… Со ова темпо, треба да се очекува дека ќе го достигнеме имунитетот само до крајот на годината, или природно или преку вакцини, изјави Христакис за CNN.

Тагови
реклама

Холивудски џентлмен - Кијану Ривс никогаш не ги допира жените со кои се фотографира

Read more

Адел: Сакам да му објаснам на син ми зошто му го уништив целиот живот за мојата среќа

Read more

Ослободете се од висок крвен притисок: Исфрлете ги овие намирници од исхраната

Read more

Автомобилските клучеви имаат опција која ретко кој ја знае

Read more

Вести

Научниците се на работ на откритие со кое се бришат лошите спомени

Read more

Американците вооружаа робот: Terminator беше предупредување, а не упатство

Read more

Синтетиката во производите за широка потрошувачка се поврзува со рана смрт

Read more

Дали Хелените ја откриле Америка многу пред Колумбо?

Read more
 

Гик

Познато кога ќе биде претставен новиот смартфон на Huawei

Читај повеќе
  • play_arrow

Научниците се на работ на откритие со кое се бришат лошите спомени

Читај повеќе

Американците вооружаа робот: Terminator беше предупредување, а не упатство

Читај повеќе
  • play_arrow

Синтетиката во производите за широка потрошувачка се поврзува со рана смрт

Читај повеќе

Мicrosoft најави укинување на LinkedIn во Кина

Читај повеќе

Дали Хелените ја откриле Америка многу пред Колумбо?

Читај повеќе

Наскоро ќе се појави никотинска вакцина против корона

Читај повеќе

Леонардо Дикаприо инвестира во одгледување месо во лабораторија

Читај повеќе
  • play_arrow

Вилијам Шатнер стана најстариот човек кој бил во вселената

Читај повеќе