Научно докажано: Дали стресот навистина дебелее, а плачењето помага за слабеење?

Просечниот човек исплакува околу 65 литри солзи во текот на животот, велат научниците. Сепак, се чини дека луѓето повеќе сакаат да ги потиснуваат емоциите, а понекогаш дури и се срамат од нив.

Но, што ако ви кажеме дека емоционалното плачење може да ви помогне да не се дебелеете? Можеби овој научен факт ќе ви помогне да „попуштите“ и да се предадете на оваа природна човекова состојба и да си се исплачете како луѓе.

Еве што имаат да кажат научниците на оваа тема.

Некои од вас можеби нема да поверуваат дека може да се слабее ако го попуштите емоционалнит вентил. Голем дел од нас се нашле во тој магепсан круг: раскинувате, се нервирате, јадете повеќе, па по некое време сфаќате дека омилените фармерки ви се тесни. Како да поверуваме дека скршеното срце може да придонесе за слабеење?

Но, сѐ зависи од тоа кое е нивото на кортизол во вашиот организам. Се чини дека не сме ја сфатиле поентата до крај. Точно е дека кортизолот, хормон што се ослободува во телото како реакција стрес, се поврзува со дебелеење. Голем дел од нас знаат дека овој хормон ни помага да се справиме со стресни ситуации. Проблемот е што луѓето денес не мора физички да се борат за опстанок, туку седат и дозволуваат тој гнев и фрустрација да „чмаат“ во нив. Како резултат на тоа, нашето тело мисли дека сме потрошиле калории за да се справиме со стресот и дека треба да ги надоместиме, дури и кога не сме ги потрошиле.

Во меѓувреме, научниците открија дека солзите исплачени од емоции содржат хормони кои го зголемуваат нивото на кортизол. Тоа се хормоните пролактин, леуцин енкефалин и адренокортикотропин, кои се лачат во телото кога сме под стрес.

Така, кога не ги потиснуваме нашите емоции и физички плачеме, овие хормони се ослободуваат и нивото на кортизол во телото се намалува. Како резултат на тоа, телото добива сигнал дека не мора да ги „чува“ масните наслаги бидејќи стресната ситуација поминала.

Сега сигурно сфаќате дека оној магепсан круг е магепсан само бидејќи не знаеме како да си го намалиме нивото на кортизол. И токму затоа ги потиснуваме чувствата со храна и се дебелееме.

Благодарение на науката, дознаваме дека тајната на слабеењето лежи во стресните ситуации, како случајот на скршено срце. Сѐ се сведува на тоа каде се хормоните на стрес – во нас или надвор од нас.

Предупредување: Без мамење!

Ако сте добри „драма кралици“ и можете да се расплачете од инает, треба да знаете дека тоа не помага. Само солзите предизвикани од вистински емоции ќе ги содржат неопходните хормони.

Научниците исто така додаваат дека најдобро време да си се исплачете е од 19 до 22 часот.

Затоа, кога ќе ви дојде да си поплачете, пуштете си ја душичката и убаво исплачете се. Ќе се смирите, ќе ви биде полесно и ќе ги ослободите оние хормони за кои зборувавме.

реклама

Еден човек го има добитното лото ливче од 1 милијарда долари во САД

Read more

Она кога Град Скопје ќе се обидат да бидат кул

Read more

Категорично ги отфрламе невистините дека придавката „македонски“ се заменува со уставното име, велат од Комисијата

Read more

Каде е Барон Трамп?

Read more

Здравје

Совети за поголема делотворност на зелениот сок

Read more

Неколку причини зошто треба редовно да јадете лешници

Read more

Пет трикови за зима без настинки

Read more

Работат против имунитетот – овие три намирници ја саботираат одбраната на организмот

Read more
 

Магазин

  • filter

Пештера Убавица: Заспаната убавица во средиштето на планината Буковиќ се разбуди

Читај повеќе

Еден човек го има добитното лото ливче од 1 милијарда долари во САД

Читај повеќе

Она кога Град Скопје ќе се обидат да бидат кул

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе

Почина легендарниот водител Лари Кинг

Читај повеќе

Вкусен колач од само 4 состојки

Читај повеќе

Совети за поголема делотворност на зелениот сок

Читај повеќе

Пет секс предизвици што треба да ги пробате во 2021

Читај повеќе

Бил Гејтс прими вакцина против коронавирус

Читај повеќе