„Наука“ конечно се вивна во вселената, МВС добива нова лабораторија

Меѓународната вселенска станица (ISS/МВС) ќе добие нова лабораторија што ќе ја однесе руската ракета Proton-M на 400 километри над Земјата.

Ракетата беше лансирана од космодромот Бајконур во Казахстан.

URL

Proton-M го носи рускиот модул „Наука“, кој требаше да биде лансиран во вселената во 2007 година, но лансирањето беше одложувано неколкупати поради различни проблеми. Мисијата треба да трае вкупно осум дена.

„Наука“ е повеќенаменски модул, но првенствено е наменет за истражување. Ќе слета на рускиот дел на МВС, објави вселенската агенција Роскосмос, додавајќи дека ќе служи и како кабина на екипажот со сопствен систем за одржување на животот.

Модулот е со големина 13 на 4,1 метри и тежи повеќе од 20 тони.

Новиот модул е ​​развиен од рускиот аеронаутички производител РСЦ Енергија во соработка со Државниот центар за истражување и производство на вселената Круничев, кој е дел од Роскосмос. Модулот треба да ја прошири функционалноста на рускиот сегмент на МВС.

Remote video URL
реклама

10 места во светот каде ајкулите најчесто напаѓаат

Read more

Научниците открија кој стои зад мистериозните убиства на ајкули во Јужна Африка

Read more

Хороскопски знаци кои најмалку си одговараат и најчесто се разделуваат

Read more

Што да очекуваме од Сончевата бура која утре ќе ја погоди Земјата?

Read more

Забава

Фејл компилација на неделата

Read more

Туристичка фејл компилација

Read more

Фејл компилација на неделата

Read more

Светската историја од мачкина перспектива

Read more
 

Видео

  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе
  • filter

„Анплагд“ настап во живо на Били Ајлиш во Соработка со Telekom Electronic Beats

Читај повеќе

Зеленски: Евровизија ќе ја организираме во Мариупол

Читај повеќе

Ник Кејв изгуби уште еден син

Читај повеќе
  • play_arrow

Туристичка фејл компилација

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

„Пинк Флојд“ по 30 години објавија нова песна - за поддршка на Украинците

Читај повеќе
  • play_arrow

Светската историја од мачкина перспектива

Читај повеќе
  • play_arrow

Едно ти, едно јас, Крали Марко набаци

Читај повеќе