„Наука“ конечно се вивна во вселената, МВС добива нова лабораторија

Меѓународната вселенска станица (ISS/МВС) ќе добие нова лабораторија што ќе ја однесе руската ракета Proton-M на 400 километри над Земјата.

Ракетата беше лансирана од космодромот Бајконур во Казахстан.

URL

Proton-M го носи рускиот модул „Наука“, кој требаше да биде лансиран во вселената во 2007 година, но лансирањето беше одложувано неколкупати поради различни проблеми. Мисијата треба да трае вкупно осум дена.

„Наука“ е повеќенаменски модул, но првенствено е наменет за истражување. Ќе слета на рускиот дел на МВС, објави вселенската агенција Роскосмос, додавајќи дека ќе служи и како кабина на екипажот со сопствен систем за одржување на животот.

Модулот е со големина 13 на 4,1 метри и тежи повеќе од 20 тони.

Новиот модул е ​​развиен од рускиот аеронаутички производител РСЦ Енергија во соработка со Државниот центар за истражување и производство на вселената Круничев, кој е дел од Роскосмос. Модулот треба да ја прошири функционалноста на рускиот сегмент на МВС.

Remote video URL
реклама

Откритие што менува сѐ: Човечки стапалки стари 23.000 години најдени во Ново Мексико

Read more

Го „уби“ Куман со поглед - младиот Пуиг ги освои фановите на Барса

Read more

Како за 5 секунди да откриете дали месото е свежо?

Read more

Филипче: Од средината на октомври нова мерка - ќе може да функционираат само целосно вакцинирани граѓани

Read more

Забава

Авионска фејл компилација

Read more

Смешни и опасни средби со животни

Read more

Фејл компилација: 8-минутно смеење

Read more

40 чудни работи фатени на камера

Read more
 

Видео

  • play_arrow

Жешка лава против базен

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа подводно деминирање

Читај повеќе
  • play_arrow

Авионска фејл компилација

Читај повеќе
  • play_arrow

Смешни и опасни средби со животни

Читај повеќе
  • play_arrow

Каква била Земјата пред ерата на диносаурусите?

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација: 8-минутно смеење

Читај повеќе
  • play_arrow

Како елитна единица талибанци пребарува аеродром?

Читај повеќе
  • play_arrow

Патување во минатото: Њујорк во 1945, колор видео

Читај повеќе
  • play_arrow

40 чудни работи фатени на камера

Читај повеќе