Науката има објаснување: Зошто некои деца не сакаат да јадат брокула?

Кога на децата ќе им понудите зеленчук како брокула најчесто одбиваат да јадат. Науката сега има објаснување зошто постои одбивност, виновни за тоа се специфични ензими во плунката кои можат да доведат до тоа овој зеленчук да има непријатен вкус.

Ензимите во усната шуплина произведуваат различни видови бактерии кои живеат во устата на децата и тие би можеле да бидат одговорни за аверзијата кон споменатиот зеленчук. Ензимите на кои делува овој зеленчук реагираат со бактериите во устата и со нив формираат прилично непријатен мирис и вкус, тврдат експерти.

И возрасните ги имаат овие ензими во устата, но реакцијата најчесто не е иста. Тоа што е утврдено е дека нивото на овие ензими кај возрасните може да варира.

Автор на студијата е д-р Демијан Френк и неговите колеги од The Commonwealth Scientific and Industrial Research во Камбера. Во истражувањето Френк тврди дека сигурно постои разлика во вкусот што го чувствуваа децата од оној што го чувствуваат возрасните, пишува Live Science.

Децата преферираат слатки вкусови, а горчливите им се прилично одбојни. Пожелно е да се насочуваат децата да пробуваат нови вкусови и со текот на времето да ги засакаат овие здрави намирници, но резултатите од ваквите студии помагаат подобро да ги разбереме и одбивањето на одредена храна да не го припишуваме исклучиво на нивната непослушност или разгаленост.

Тагови
реклама

Нови протоколи за работа за кафетериите и рестораните

Read more

Најскапиот руски автомобил се распродаде за само неколку дена

Read more

Која е новинарката што го збуни Путин?

Read more

Претставени очила кои го прекриваат целото лице, би ги носеле ли?

Read more

Здравје

Како да се ослободите од стресот за само неколку минути?

Read more

Пушачите имаат 80% поголема веројатност да завршат во болница поради ковид

Read more

Кој е најздравиот начин за консумирање бадеми?

Read more

Симптоми кои откриваат дека имате низок притисок

Read more
 

Магазин

Како да се ослободите од стресот за само неколку минути?

Читај повеќе

Која е формулата за среќен и успешен брак?

Читај повеќе

Десерт на денот: Баклава со мак и јогурт

Читај повеќе

Евтини намирници кои се спас од чадот од цигари

Читај повеќе
  • play_arrow

Како вежбањето да се претвори во секојдневна навика?

Читај повеќе

Храна која треба да се јаде во есен и зима

Читај повеќе

Зошто алиштата не треба да се сушат во домот?

Читај повеќе

Пушачите имаат 80% поголема веројатност да завршат во болница поради ковид

Читај повеќе

Денешната супер Месечина на многумина ќе им оди на нерви

Читај повеќе