Навивачите на Севиља поради Винисиус ќе го бојкотираат дербито со Реал

Севилја и Реал Мадрид в сабота ќе играат на стадионот Рамон Санчес Писхуан, во претпоследното коло во шпанското првенство.

Ова е многу важен натпревар за двата тима. Реал сака да го задржи второто место во лигата, додека Севиља со бодови може да стигне до местата кои водат во европските натпреварувања.

Но се чини дека Севиља нема да има целосна поддршка на стадионот. Според медиумите блиски до клубот, најверните навивачи решиле да не доаѓаат на стадионот поради преседанот што се случи оваа недела.

Имено, на напаѓачот на Реал Мадрид, Винисиус Жуниор му беше поништен црвениот картон против Валенсија.

Винисиус во текот на целиот натпревар трпеше навреди од трибините, а тоа ескалираше во последните моменти кога Бразилецот удри противник и доби црвен картон. После тоа, судиите на ВАР беа суспендирани бидејќи не видоа дека Винисиус всушност прво бил фатен за врат од противникот.

Навивачите на Севиља веруваат дека нема доволно докази за да се поништи црвениот картон на Винисиус и затоа не сакаат да дојдат на дербито. Тие ги повикаа и сите останати навивачи на клубот од Андалузија да го следат нивниот пример и да го бојкотираат натпреварот.

реклама

Ангелов бара кружен тек кај збунувачката крстосница со чести сообраќајки во Аеродром

Read more

Тројца исчезнати туристи во Грција најдени мртви

Read more

Тешки бетонски блокови пред паѓање висат од тераса спроти Владата, предупредува ЦУК

Read more

Кои раси на кучиња живеат најдолго?

Read more

Фудбал

Која е убавата навивачка што мамеше погледи на натпреварот Србија-Англија?

Read more

Мбапе ги повика младите Французи да гласаат: Екстремистите се многу блиску

Read more

Далеку од вниманието на ЕУРО и Копа Америка се игра уште едно првенство

Read more

Срушен рекордот за најбрз гол на ЕУРО: Албанија погоди по само 23 секунди

Read more
 

Спорт

  • filter

Која е убавата навивачка што мамеше погледи на натпреварот Србија-Англија?

Читај повеќе

Мбапе ги повика младите Французи да гласаат: Екстремистите се многу блиску

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Далеку од вниманието на ЕУРО и Копа Америка се игра уште едно првенство

Читај повеќе

Пролет се засили со Стојчевиќ, нов договор за Василевски

Читај повеќе
  • play_arrow

Срушен рекордот за најбрз гол на ЕУРО: Албанија погоди по само 23 секунди

Читај повеќе
  • play_arrow

Новак Ѓоковиќ почна да тренира по операцијата на коленото

Читај повеќе
  • play_arrow

Навивач на Шкотска изведе иконска сцена од Braveheart пред стотици Германци

Читај повеќе
  • play_arrow

Словенија го освои ЕУРО 2024, ама во најдобро пиво

Читај повеќе

ПСЖ за 20 милиони го купи најдобриот руски голман

Читај повеќе