58 НОВИ ИГРАЧИ

НБА драфт: Првиот пик во шок

Американскиот кошаркар со италијански пасош Паоло Банкјеро беше избран во првиот пик на годинешниот НБА драфт што се одржа синоќа во Бруклин, а следната сезона ќе игра за Орландо Меџик.

Орландо по малку неочекувано го избра 19-годишниот крилен напаѓач, висок 2,08 метри, кој постигна 17,2 поени во просек во колеџ лигата минатата сезона додека играше за Дјук, додавајќи 7,8 скока и 3,2 асистенции по натпревар.

Банкјеро е роден во САД, а само два часа пред почетокот на драфтот потврди дека од следното лето ќе го носи дресот на италијанската репрезентација.

URL

„Ова не е ни сон. Ова е како некоја луда фантазија. Сонував дека ќе стигнам во НБА лигата, но дека ќе бидам првиот пик... Тоа е лудо“, изјави Банјкеро во шок по драфтот.

Вториот пик на драфтот го имаше Оклахома, а тие го избраа Чет Холмгрен, додека Хјустон за трет пик го избра Џабари Смит. Киган Мареј следната сезона ќе игра за Сакраменто, додека Џејден Ајви ќе игра во Детроит.

URL

Европа, од 58 избрани пикови, има десет кошаркари, меѓу кои и споменатиот првопласиран Банкјеро, а најмногу Французи (четворица).

URL

Комплетниот список може да го видите ТУКА.

Тагови
реклама

Кошарка

Војдан Стојановски уште две сезони во МЗТ

Read more

Букмејкерите за новата сезона најмногу шанси им даваат на Бостон и на Феникс

Read more

Јончевски: Пласман на ЕУРО по пауза од 10 години би бил успех за оваа репрезентација

Read more

Ултиматум на Дурент: Ќе останам ако ги отпуштите овие двајца

Read more
 

Спорт

Работнички гневен на лошото судење против Академија Пандев

Читај повеќе

Тен Хаг ги казни фудбалерите на Манчестер Јунајтед

Читај повеќе

Ивановски не го заврши маратонот, златото на градите на Рингер

Читај повеќе
  • play_arrow

Конте до Тухел: Требаше да те сопнам, ќе беше заслужено

Читај повеќе
  • play_arrow

За првата победа Мурињо частел 60 пици

Читај повеќе
  • play_arrow

Халеп победничка на турнирот во Торонто

Читај повеќе

Чави: Левандовски ќе почне да дава голови, само е прашање на време

Читај повеќе

Војдан Стојановски уште две сезони во МЗТ

Читај повеќе
  • play_arrow

За неколку седунди 8 болиди се забија во ограда

Читај повеќе