НБА 2019/20

НБА играчите нема да бидат казнети ако одбијат да ја продолжат сезоната

НБА и Синдикатот на кошаркари на лигата ќе им овозможат на играчите да не учествуваат во продолжувањето на сезоната 2019/20 без кон нив да има примена на санкции.

Според ESPN во текот на изминатиот ден, од 40 до 50 играчи изразија загриженост за продолжување на сезоната во Орландо и условите за живот на кампусот кои ќе им бидат обезбедени.

Се известува дека никој од нив сè уште не дал официјална изјава за неподготвеност по паузата на сезоната поради коронавирусот. Во случај да одбијат настап, кошаркарите нема да добијат санкции, но ниту пари за пропуштените натпревари.

Изворот тврди дека играчите наведуваат голем број проблеми, вклучувајќи ги и семејните проблеми, како и неможноста да го напуштат кампусот, политичката состојба во САД и пандемијата на коронавирус.

Забележано е дека евентуалното прескокнување на остатокот од сезоната главно го кажуваат играчи чии тимови не се кандидати за освојување на шампионатот.

Тагови
реклама

Потресна снимка од Бејрут: Невеста позира во венчаница во момент на експлозијата

Read more

Што е амониум нитрат – соединението што наводно го крена Бејрут во воздух?

Read more

Цистерната „темпирана бомба“ во ОХИС ќе се изнесе од државата

Read more

Ќерката на Михаел Шумахер е иста како него

Read more

Кошарка

Дончиќ постави рекорд за неверојатен трипл-дабл

Read more

Прв пат по 10 години Лејкерс најдобри на Западот

Read more

„Колено за колено“ – повредата на Ајзак ги подели НБА фановите

Read more

Актуелниот шампион на НБА убедлив против Лејкерс

Read more

Спорт

Бартомеу инсистира дека Меси ќе се пензионира во Барса

Читај повеќе

Алексис раскина со Манчестер и потпиша договор со Интер

Читај повеќе
  • play_arrow

Барселона донесе бразилски вундеркинд со 300 милиони откупна клаузула

Читај повеќе
  • play_arrow

Интер, Манчестер, Копенхаген и Шахтар обезбедија четврфинале во ЛЕ

Читај повеќе

Федерер: Мислам дека 90 отсто од тенисерите се задоволни од прекинувањето на сезоната

Читај повеќе

Нејмар ја отпиша Барсa: Ги доживувам моите најдобри моменти во ПСЖ

Читај повеќе

Германски медиуми: Филип Лазаров позитивен на COVID-19

Читај повеќе

Меси со порака полна почит до пензионираниот Касиљас

Читај повеќе

Хандановиќ: Во Лига Европа сакаме да одиме до крај

Читај повеќе