НБА: ЛА Клиперс првпат во клупската историја во конференциско финале

Кошаркарите на Лос Анџелес Клиперс ја совладаа Јута со 131 :119 и со вкупен резултат од 4:2 изборија историски пласман во финалето во Западната конференција, додека на Истокот, Филаделфија триумфираше во Атланта со 104:99 и избори решавачки седми натпревар во разигрувањето за титулата во НБА лигата.

Клиперс се пласираа во конференциско финале првпат во нивната 51-годишна историја, откако во шестиот натпревар се вратија од негатива од 25 поени, предводени од Теренс Ман, кој постигна 39 поени.

Калифорниската екипа во големото финале ќе игра против Феникс, а првиот натпревар е на распоредот в понеделник во Аризона.

Во источната конференција, Филаделфија со тимска игра ја совлада Атланта на гостински терен и се избори за „мајсторка“ в понеделник пред своите навивачи. Најефикасни во редовите на Атланта беа Џоел Ембид (22 поени и 13 скокови), Тобијас Харис и Сет Кари со по 24 кошови.

Седми натпревар ќе се игра и во второто полуфинале во Источната конференција, во кое Мемфис и Бруклин се израмнети 3:3 во серијата до четири победи. 

Тагови
реклама

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Интересни факти кои веројатно не ги знаете за машкиот оргазам

Read more

Американски дипломат дрогирал и силувал 23 девојки додека работел во амбасада во Мексико

Read more

Тетовка од сопругот украла 400.000 швајцарски франци

Read more

Кошарка

Новата НБА сезона стартува на 19 октомври

Read more

Македонските јуниорки катастрофално поразени од Словенија

Read more

Дончиќ брилијантен на олимпиското деби, Словенија ја прегази Аргентина

Read more

Коби, спиј мирно, твоите желби се исполнети

Read more
 

Спорт

Георгиевски: Ветивме медал, донесовме сребро, верувам дека следниот ќе биде златен

Читај повеќе

Пречек на Дејан Георгиевски на плоштадот „Македонија“ (ВО ЖИВО)

Читај повеќе

Мојсовски: Георгиевски освои сребро, но за нас тој е златен

Читај повеќе

Дејан се врати дома: Овој успех не е само за мене, туку за цела Македонија

Читај повеќе

Ѓоковиќ експресно во полуфиналето на ЛОИ

Читај повеќе
  • play_arrow

Кристијан Ериксен се враќа во Интер на прегледи

Читај повеќе

Георгиевски попладнево се враќа во земјата со олимпискиот медал

Читај повеќе

Новата НБА сезона стартува на 19 октомври

Читај повеќе

Рекорден број на заразени на ЛОИ во Токио, двајца хoспитализирани

Читај повеќе