НБА првак истепа момче на улица, се правда дека нема врска со расизам

САД се соочуваат со насилни протести откако Афроамериканецот Џорџ Флојд невооружен беше убиен од полицаец, што ги разгоре меѓурасните тензии во земјата.

Во вакво време, се случи инцидент во кој е вмешан НБА првакот Џ.Р. Смит, кој е Афроамериканец. TMZ објави снимка на која се гледа како кошаркарот брутално тепа момче на улица и го удира со клоци.

Веднаш откако беше објавено видеото, Смит сам го објави на Story преку својот Instagram профил и побрза да се објасни како дошло до инцидентот во кој тепа момче од бела раса.

Имајќи ја предвид актуелната состојба и револтот на граѓаните поради полициската бруталност кон Афроамериканците, тој истакна дека расата на момчето нема врска со инцидентот.

„Сакам да знаете, пред да го видите ова сра*е на друго место. Еден од овие мали бели се*ковци не знаеше на кај тера и ми го скрши стаклото на камионетот. Ова е во станбена населба, нема продавница. Ми го скрши прозорецот, го фатив и му го исплескав га*ето. Ова не е злосторство од омраза, немам никакви проблеми со никого, ниту пак некој има проблеми со мене. Проблемот е во зае*аниот систем. Овој се*ко ми го скрши прозорецот и јас му го исплескав га*от“, се изјасни Смит.

Во НБА лигата Смит помина 14 сезони, а играше со Леброн Џејмс во Кливленд, каде дојде во 2014 гдина и ја освои титулата во 2016.

реклама

Протести во Белград поради враќањето на полицискиот час, полицијата употреби солзавец

Read more

Родителите на деца кои одат во училиште да се вратат на работа, одлучи Владата

Read more

Како паметно да одговорите на навреда?

Read more

Витаминот Д и коронавирусот - Вистинска или залудна надеж?

Read more

Кошарка

Лејкерс и Никс се опции за Лилард

Read more

Јанис: Мораме да се подготвиме ментално, ова е најтешката сезона досега

Read more

Новата сезона во АБА ќе почне на 19 септември

Read more

НБА се враќа со дербито Лејкерс - Клиперс

Read more

Спорт

  • play_arrow

Милан го среди Јуве, бламажа на Лацио

Читај повеќе

Половина милијарда долари - Патрик Махомс го потпиша најскапиот договор во историјата на спортот

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Времеплов: 46 години од митското финале на Холандија и Западна Германија

Читај повеќе
  • play_arrow

Камера сними гром како удира во голман

Читај повеќе

НХЛ и здружението на играчи се согласија за планот за продолжување на сезоната

Читај повеќе
  • play_arrow

Вердер избори опстанок во Бундеслигата

Читај повеќе
  • play_arrow

Автогол му ја донесе победата број 200 на Мурињо

Читај повеќе

АТП со важна промена во системот за рангирање

Читај повеќе

Кој ќе го купи Милинковиќ-Савиќ на попуст?

Читај повеќе