НБА 2019/2020

НБА се враќа во досега невиден формат со 22 екипи

Најјаката кошаркарска лига во светот – НБА – ќе продолжи на 31 јули во Орландо и тоа во нов формат.

Челниците на НБА одлучија тимовите кои немаат никакви шанси за плеј-оф да не ризикуваат повреди на играчи, па така во новиот формат ќе играат 22 тима, за што гласаа сите клубови освен Портланд.

Од Западната конференција ќе има 13 тима што ќе играат во новиот формат, додека од Источна ќе играат девет.

Екипите кои ќе продолжат со натпреварување се: Бостон, Бруклин, Далас, Денвер, Хјустон, Индијана, ЛА Клиперс, ЛА Лејкерс, Мемфис, Мајами, Милвоки, Њу Орлеанс, Оклахома, Орландо, Филаделфија, Феникс, Портланд, Сакраменто, Сан Антонио, Торонто, Јута и Вашингтон.

Секоја од екипите ќе одигра по осум натпревари, а потоа ќе се одлучи кој против кого ќе игра во плеј-оф.

Натпреварувањата во НБА беа прекинати на 11 март, откако центарот на Јута Џез Руди Гоберт доби позитивен тест за коронавирус.

Според моменталната состојба на табелата, најдобри екипи во НБА лигата се ЛА Лејкерс (Запад) и Милвоки (Исток).

Тагови
реклама

ДИК: Членовите на избирачките одбори ќе добијат за 100% повисок надоместок

Read more

Пронајдено обесено момче на кејот на Вардар

Read more

Virgin Galactic и Rolls Royce претставија надзвучен авион

Read more

Трагедија во Србија: Поранешен кошаркар на Црвена Ѕвезда почина на тренинг

Read more

Кошарка

Трагедија во Србија: Поранешен кошаркар на Црвена Ѕвезда почина на тренинг

Read more

Ни Дончиќ не го спаси Далас од Клиперс

Read more

Дончиќ постави рекорд за неверојатен трипл-дабл

Read more

Прв пат по 10 години Лејкерс најдобри на Западот

Read more

Спорт

Трагедија во Србија: Поранешен кошаркар на Црвена Ѕвезда почина на тренинг

Читај повеќе

Викендов почнува 30. сезона во македонската фудбалска лига

Читај повеќе

Вечер и утре продолжува Лигата на шампионите

Читај повеќе

Познати групите и календарот за турнирот во Струга

Читај повеќе
  • play_arrow

Ни Дончиќ не го спаси Далас од Клиперс

Читај повеќе

Премиер лигата се враќа на три измени

Читај повеќе
  • play_arrow

„Ибра од Македонија“ ќе му даде нов живот на Јувентус

Читај повеќе

Бартомеу инсистира дека Меси ќе се пензионира во Барса

Читај повеќе

Алексис раскина со Манчестер и потпиша договор со Интер

Читај повеќе