Не се полни со месеци, а чини 250.000 евра: Прв поглед на соларниот Lightyear 0

Неодамна беше претставен соларниот автомобил Lightyear 0 кој поседува батерија за домет од 625 километри, а само на сончева енергија минува 70 километри.

Во зависност од поднебјето и дневно минатиот просек, може да го возите до 7 месеци или 7.400 километри без потреба да ги полните батериите.

Lightyear 0 не е премногу стартен автомобил, достигнува стотка за 10 секунди, со максимална брзина од 160 км/час. Истиот чини 250.000 евра. Најавените 946 сериски модели може да бидат колекционерски примероци, отколку замена за Tesla Model S или  Mercedes EQS.

Екипата од YouTube каналот Out Of Spec Reviews неодамна престојуваше во Шпанија каде го тестираа Lightyear 0 и ги пренесоа искуствата во ова интересно видео.

Remote video URL
Тагови
реклама

Во кои години жените имаат најголем сексуален нагон?

Read more

Босна има мал излез на море, но и една прекрасна плажа

Read more

Научници сакаат да го „оживеат“ изумрениот тасманиски тигар

Read more

Хороскопски знаци кои најдобро знаат како да уживаат во животот

Read more

Авто новости

Поглед во внатрешноста на претстојниот теренец EQE на Mercedes

Read more

Електричниот камион Tesla Semi ќе стигне до своите први клиенти на крајот на годинава

Read more

Како големината на тркалата влијае на вашиот автомобил?

Read more

Audi подготвува неколку нови модели, меѓу кои и Q9

Read more
 

Автомобили

  • filter

Поглед во внатрешноста на претстојниот теренец EQE на Mercedes

Читај повеќе

Електричниот камион Tesla Semi ќе стигне до своите први клиенти на крајот на годинава

Читај повеќе
  • play_arrow

Како големината на тркалата влијае на вашиот автомобил?

Читај повеќе

Audi подготвува неколку нови модели, меѓу кои и Q9

Читај повеќе

Одиме на летување: Зошто е важно возачот да биде одморен пред одмор?

Читај повеќе

FZero со 1.169 КС е новиот бетмобил дизајниран за патеки

Читај повеќе
  • filter

Кои се десетте најбрзи електрични автомобили?

Читај повеќе

Германците не се откажаа од возење автомобили и покрај билетите за јавен превоз од 9 евра

Читај повеќе

Маск за конкурентот Lucid: Правам повеќе деца отколку тие автомобили

Читај повеќе