Не се смируваат односите меѓу Анкара и Париз, Ердоган повика на бојкот на француските производи

Односите меѓу Франција и Турција продолжуваат да се влошуваат, имено претседателот Реџеп Тајип Ердоган ги повика Турците да ги бојкотираат француските производи, додавајќи им со тоа додатни аргументи на критиките што ги упатуваат кон Емануел Макрон на Блискиот исток по неодамнешните забелешки за одбрана на слободата на изразување за карикатурите на пророкот Мухамед.

– Исто како што во Франција некои велат „не купувајте турски брендови“, јас од тука ѝ се обраќам на мојата нација: пред сè, не обрнувајте внимание на француските брендови, не ги купувајте, рече Ердоган во својот говор во Анкара.

Турскиот претседател го спореди и односот кон муслиманите во Европа со оној кон Евреите пред Втората светска војна, обвинувајќи некои европски лидери за „фашизам“ и „нацизам“. „Кампања за линчување слична на таа против Евреите во Европа пред Втората светска војна се води против муслиманите“, рече тој.

– Европските официјални лица мора да кажат стоп за кампањата за омраза што ја води Макрон, рече Ердоган.

Претседателот Емануел Макрон, кој е предмет на новата полемика со Турција и повикот за бојкот на француските производи во арапскиот свет, пушти неколку твитови во кои се потврдуваат неговите вредности, и особено се истакнува неговото одбивање на „говорот на омраза“.

– Слобода, ја цениме; еднаквост, ние го гарантираме тоа; братство, ние го живееме со интензитет. Ништо нема да нè натера да се повлечеме, никогаш, напиша Макрон, кој исто така твиташе верзии на англиски и арапски јазик.

– Нашата историја е борба против тиранијата и фанатизмот. Ни ќе продолжиме, продолжува тој: „Ќе продолжиме. Ние ги почитуваме сите разлики во духот на мирот. Ние никогаш не прифаќаме говор на омраза и се залагаме за разумна дебата. Ќе продолжиме. Ние секогаш ќе застанеме на страната на човечкото достоинство и универзалните вредности“.

Емануел Макрон твитна неколку минути по реченицата на англиски јазик „Ние сме ЕДНИ“, со поднаслов „ние сме обединети“. Фразата „Ние сме едно“ се појавува во песната „One“, од групата U2, избрана од семејството на Самуел Пати за време на церемонијата на оддавање почит, во дворот на Сорбона, на професорот убиен од исламист.

Франција ги повика владите на засегнатите земји да ги „запрат“ повиците за бојкот на француските производи, како и демонстрациите што беа започнативо  муслиманскиот свет по неодамнешните забелешки на претседателот Емануел Макрон за исламот, во контекстот на почитта кон сеќавањето на Самуел Пати.

реклама

Шахпаска: Пензиите ќе се исплаќаат редовно, во јануари ќе бидат зголемени

Read more

Полицијата казни пратеник бидејќи зборувал на телефон додека возел на патот Куманово-Скопје

Read more

Категорично „не“ од австралиските власти за барањата на Ѓоковиќ

Read more

Џонсон: Ситуацијата со коронавирусот ќе биде многу поинаква на пролет

Read more

Свет

Меланија Трамп со проштална порака се обрати до нацијата

Read more

Португалија со рекорден број починати за еден ден, се подготвуваат построги мерки

Read more

Калифорнија бара повлекување на вакцината на Moderna

Read more

ЕК: Земјите-членки на ЕУ да го следат геномот на коронавирусот

Read more
 

Вести

Затворен угостителски објект во Боговиње поради непочитување на ковид мерките

Читај повеќе

Во Скопје 203 санкционирани возачи, 19 за брзо возење

Читај повеќе

Во ковид центрите во болниците низ земјава се лекуваат 359 пациенти

Читај повеќе

Вучиќ: Вакцините за Северна Македонија се пријателски и братски потег

Читај повеќе
  • play_arrow

Меланија Трамп со проштална порака се обрати до нацијата

Читај повеќе

Православните верници го слават празникот Богојавление-Водици

Читај повеќе

Сончево и ветровито, утринските температури под нула

Читај повеќе

Португалија со рекорден број починати за еден ден, се подготвуваат построги мерки

Читај повеќе

Шахпаска: Пензиите ќе се исплаќаат редовно, во јануари ќе бидат зголемени

Читај повеќе