Небото над Украина виде уште една битка во стилот на Првата светска војна

Макфакс
/ 11.06.2024 / 12:43

Снимките од земја и од воздух направени во април фатија неверојатна битка на небото над Јужна Украина, пишува Forbes.

Во сцена која потсетува на Првата светска војна, пропелерот Јаковлев Јак-52, кој наводно му припаѓа на украински летечки клуб, маневрирал околу рускиот извидувачки дрон Орлан, додека војник на задното седиште во авионот пукал кон дронот од автоматска пушка.

Дронот се спуштил со помош на автоматски падобран, што е знак дека претрпел штета.

Два месеца подоцна, јасно е дека ваквата битка не била единствената.

Друго видео стана вирално на интернет во саботата, прикажувајќи воздушна битка помеѓу руски извидувачки дрон ЗАЛА и украински авион Јак-52. Ова видео е снимено со дрон.

реклама

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Read more

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Хороскопски знаци на кои ќе им се смени среќата со парите во јули

Read more

Свет

Пресуда против најбогатото семејство во Велика Британија

Read more

Барселона планира да забрани изнајмување станови на туристи

Read more

Путин ѝ се закани на Јужна Кореја

Read more

Северна Кореја гради ѕид на границата со Јужна

Read more
 

Вести

Пресуда против најбогатото семејство во Велика Британија

Читај повеќе

Барселона планира да забрани изнајмување станови на туристи

Читај повеќе

Град Скопје: Не сме надлежни за постапување во случаите со змии

Читај повеќе

Македонка загина во тешка сообраќајка во Грција

Читај повеќе

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Читај повеќе

Путин ѝ се закани на Јужна Кореја

Читај повеќе

Бесплатен паркинг денеска во Центар

Читај повеќе

Притвор за велешанец кој ја претепал мајка си и ѝ се заканувал со нож

Читај повеќе

Планинарска спасителна служба извлече повреден турист во Охридско

Читај повеќе