Некогаш беше најдебелото дете во светот, сега никој не може да го препознае

Некогаш беше најдебело дете во светот, а сега истото момче е непрепознатливо бидејќи успеа да ослаби повеќе од половина од телесната тежина.

14-годишниот Арја Перман од Индонезија, кој на 11 години тежеше 190 кг, сега изгуби 110 кг и е инспирација за другите.

Детето е родено со нормална тежина од 3,8 кг, но откако наполнило 4 години деновите ги минувало постојано јадејќи големи количини на брза храна.

Remote video URL

До пред една година тежеше 193 кг, но со помош на естетска операција, а подоцна и со здрава исхрана и тренинг со професионален бодибилдер, тој сега тежи двојно помалку, пренесе Daily Mail.

„Малечкиот е многу упорен и не се откажува од целта. Го поддржувам и ќе бидам покрај него до крај. Секој ден го следам неговиот напредок и не можам да се изначудам колкави промени има. Тоа што дополнително ме радува е неговата страст кон фудбалот. Ми дава надеж дека ќе продолжи да живее здраво“, вели Аде Раи, човекот кој му помогна на момчето да си го промени животот.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Ade Rai (@ade_rai)

реклама

Ќе пукне ли? Русите распоредија војска, Америка испрати два воени брода

Read more

Се појави нов опасен тренд

Read more

Дали можете да пиете андол и аспирин откако сте примиле вакцина AstraZeneca?

Read more

Милијарда долари за да може Ever Given да излезе од Суецкиот Канал

Read more

Чек дис аут

Како ќе изгледаа денес да беа живи: Елвис, Мерилин, Ленон, Дијана...

Read more

Сахара и Антарктик се послични отколку што мислиме

Read more

Швајцарците ќе закопаат 2.000 пара гаќи во име на науката

Read more

Ако Земјата се судри со Марс, која планета ќе преживее?

Read more
 

Магазин

  • filter

Како ќе изгледаа денес да беа живи: Елвис, Мерилин, Ленон, Дијана...

Читај повеќе

Јогуртот и кефирот прават чуда за имунитетот

Читај повеќе

Три работи во домот коишто треба почесто да ги чистите

Читај повеќе

Најдобри години за брак: Лавовите не се даваат до 38, Ракот рано скока во тавче

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да ги избелите забите на природен начин?

Читај повеќе

Истражување: Лекови базирани на антитела штитат од COVID-19

Читај повеќе

Сахара и Антарктик се послични отколку што мислиме

Читај повеќе

Боледувањето од британскиот сој не е толку тешко како што се стравуваше

Читај повеќе

Идеја за денешниот ручек: Полнети пилешки гради

Читај повеќе