Неколку причини поради кои мажите се склони на неверство

Постојат многу причини за неверство во врските и во браковите. Иако луѓето се свесни дека прават нешто погрешно, сепак се препуштаат на прељуба.

Најчести изговори на мажите кои веројатно сте ги слушнале се „сопругата не ми дава да дишам“, „немаме доволно секс“ и слично, но дали тоа се вистинските причини за неверство или се обиди за оправдување откако прељубникот е фатен на дело, пишува Guardian.

Мажите гледаат на неверството како на единствена опција кога нивниот однос е во лоша положба, дури и знаат за тоа да го обвинат нивниот измамен партнер, бегајќи од одговорноста за личните постапки.

Guardian оддели неколку причини поради кои мажите изневеруваат. Многу од нив се соочуваат со криза на средните години. Сакајќи и понатаму да бидат во центарот на вниманието и да останат шармери, наместо да се насочат кон партнерката во тие години бараат потврда од други жени, во недефинирани односи.

Кога ќе се појават проблеми во бракот или во врската наместо да се соочат со нив некои мажи изневеруваат. Тоа е свесен план од игра која ја осмислуваат знаејќи дека сегашната партнерка наскоро ќе им стане бивша.

Како друга причина се посочува посветеноста. Повеќето мажи бегаат од обврски. Некои, пак, се заглавени во нерешени трауми од детството и никако не можат да излезат од тој маѓепсан круг. Овие рани од детството ја отежнуваат посветеноста во врската и во повозрасните години доведува до недостаток на знаење како да сакаат. Всушност, имаат проблеми со самите себе и не знаат да покажат љубов кон партнерот.

Трагајќи за нешто што воопшто не им недостасува во врската или во бракот, многу мажи се одлучуваат за неверство. Често се фокусираат на негативното и сами се убедуваат дека нешто им недостасува во односот.

реклама
„Passengers“ доби нов возбудлив тизер

„Passengers“ доби нов возбудлив тизер

Read more
Трипл-дабл за Јокиќ, Сан Антонио ја победи Оклахома по две продолженија

Трипл-дабл за Јокиќ, Сан Антонио ја победи Оклахома по две продолженија

Read more
Солскјер со провокација до Ливерпул: Нема да чекаме 30 години до наредната титула

Солскјер со провокација до Ливерпул: Нема да чекаме 30 години до наредната титула

Read more

Интервју со Lide Lide, најголемиот фан на Венко Филипче

Read more

Љубов и секс

Зошто љубовта умира?

Read more

Најчестите грешки во кревет, многумина не се ни свесни дека ги прават

Read more

Пет хороскопски знаци кои важат за најголеми заводници

Read more

Порно ѕвезда открива: Најчестата грешка кои сите ја прават во сексот

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Трикови за заспивање кога ништо не помага

Читај повеќе

Постојат 3 типа на душа: Кој е вашиот?

Читај повеќе
  • filter

Италијанците станаа светски шампиони и во слаткарство

Читај повеќе

Дали кафето го намалува нивото на витамин Д во телото?

Читај повеќе

Смртна казна за јапонската Црна вдовица која ги труеше мажите заљубени во неа

Читај повеќе
  • filter

Шест издржливи собни растенија кои нема лесно да ви овенат

Читај повеќе

Повеќе сакате мачки или кучиња? Еве што кажува тоа за вас

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои важат за најголеми материјалисти

Читај повеќе

Често го јадеме наутро, а не сме свесни дека е најнездравиот појадок

Читај повеќе