Неколку причини зошто да јадете ореви секој ден

Оревите се одлични за здравјето бидејќи се богати со влакна, масти, минерали и витамини.

Тие се состојат од 65% масти и околу 15% протеини. Содржат малку јаглехидрати. Во една порција ореви од 30 грама има 185 калории, 4% вода, 4,3 г протеини, 3,9 г јаглехидрати, 0,7 г шеќер, 1,9 г влакна и 18,5 г масти.

Богати се со антиоксиданти

Оревите се богати со антиоксиданти бидејќи содржат витамин Е, мелатонин и полифенол. Со консумирање на ореви се намалува нивото на лошиот холестерол во крвта.

Исхраната базирана на шеќери и брза храна влијае лошо на спермата кај мажите. Со секојдневно консумирање на ореви се зголемува плодноста на мажите.

Оревите се богати со омега 3 масни киселини

Во една порција ореви има 2,5 г омега 3 масни киселини.

Полифенолите кои се содржат во оревите може да ги намалат воспаленијата во телото.

Истражувањата покажаа дека ќе ви се подобри здравјето на цревата и на дигестивниот систем доколку консумирате ореви.

Исто така, доколку редовно јадете ореви може да се намали ризикот од појава на рак на простата, рак на дојка и дебело црево.

Одлични се за превенција на дијабетес тип 2 бидејќи влијаат на намалување на телесната тежина. Го контролираат нивото на шеќер во крвта без оглед на телесната тежина.

Го намалуваат крвниот притисок

Високиот крвен притисок е ризичен за срцеви заболувања и мозочен удар. Некои истражувања сметаат дека оревите го намалуваат крвниот притисок.

Добри се за здравјето на мозокот бидејќи витаминот Е и полифенолите помагаат да се намали оксидативната штета и воспаленијата во мозокот.  

реклама

Ќе пукне ли? Русите распоредија војска, Америка испрати два воени брода

Read more

Се појави нов опасен тренд

Read more

Дали можете да пиете андол и аспирин откако сте примиле вакцина AstraZeneca?

Read more

Милијарда долари за да може Ever Given да излезе од Суецкиот Канал

Read more

Здравје

Истражување: Лекови базирани на антитела штитат од COVID-19

Read more

Боледувањето од британскиот сој не е толку тешко како што се стравуваше

Read more

Корисни трикови како да се ослободите од мачнина

Read more

Шест знаци дека пиете премногу вода

Read more
 

Магазин

Најдобри години за брак: Лавовите не се даваат до 38, Ракот рано скока во тавче

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да ги избелите забите на природен начин?

Читај повеќе

Истражување: Лекови базирани на антитела штитат од COVID-19

Читај повеќе

Сахара и Антарктик се послични отколку што мислиме

Читај повеќе

Боледувањето од британскиот сој не е толку тешко како што се стравуваше

Читај повеќе

Рецепт на денот: Полнети пилешки гради

Читај повеќе
  • play_arrow

Корисни трикови како да се ослободите од мачнина

Читај повеќе

Најчестите женски сексуални фантазии

Читај повеќе

Рецепт на денот: Чоколаден банана леб

Читај повеќе