Неколку причини зошто треба да јадете ф’стаци

Ф’стаците важат за најздрави намирници, токму затоа постојат неколку добри причини зошто треба почесто да ги јадете. Може да ги грицкате меѓу оброци, но исто така се одличен додаток во житарните и овошните каши за појадок, на пример.

Содржат девет есенцијални аминокиселини кои нашиот организам не може сам да ги создаде, но неопходни се за витални процеси како што е на пример процесот за обновување на мускулите по тренинг или лачење хормони кои се неопходни за организмот да функционира како што треба.

Една порција, 30 грама ф’стаци без лушпа, содржат 6 г протеини, количина која се наоѓа во едно покрупно јајце, на пример.

1. Помага во одржување на стабилно ниво на шеќер во крвта

Дури и ако немате проблеми со шеќерот, подобро е да избегнувате ненадејни скокови и падови на глукозата во крвта. Одличен начин за тоа е консумирањето храна богата со влакна. Токму затоа една рака ф’стаци е одличен избор за ужина. Порција ф’стаци содржи 3 г здрави влакна.

2. Го намалуваат крвниот притисок

Досегашните истражувања покажале дека месец дена редовно консумирање на ф’стаци секој ден го намалува горниот притисок.

3. Лесно ќе ве засити

Порција ф’стаци има 160 калории. Иако спаѓа во јаткасти плодови со најмалку порции, благодарение на високата содржина протеини и влакна ќе ве засити доволно да не грицкате меѓу оброци. Богати се со антиоксиданси, имаат високо ниво на антоцијанин, моќен антиоксидант кој докажано го намалува ризикот од дијабетес, срцеви заболувања и дебелина.

реклама

Протести во Белград поради враќањето на полицискиот час, полицијата употреби солзавец

Read more

Родителите на деца кои одат во училиште да се вратат на работа, одлучи Владата

Read more

Како паметно да одговорите на навреда?

Read more

Витаминот Д и коронавирусот - Вистинска или залудна надеж?

Read more

Здравје

СЗО: Сѐ уште не сме го достигнале пикот на пандемијата

Read more

Знаци што покажуваат депресија кај децата

Read more

Витаминот Д и коронавирусот - Вистинска или залудна надеж?

Read more

Дали мајката смее да дои додека има покачена температура?

Read more

Магазин

  • play_arrow

Како паметно да одговорите на навреда?

Читај повеќе

СЗО: Сѐ уште не сме го достигнале пикот на пандемијата

Читај повеќе

Знаци што покажуваат депресија кај децата

Читај повеќе

Предлог за читање: „Вештица“ од Венко Андоновски

Читај повеќе

Насилство има и во училиштата без мешан етнички состав

Читај повеќе

Пријателство со бенефиции: Пет работи кои треба да ги знаете

Читај повеќе

Витаминот Д и коронавирусот - Вистинска или залудна надеж?

Читај повеќе
  • play_arrow

Три вежби кои ќе ви помогнат да ги намалите болките во грбот

Читај повеќе

Наоми Кембел разголена за Valentino

Читај повеќе