Љубов во време на коронавирус

Неколку совети како да го сочувате бракот во овој стресен период

Дури и оние коишто имаат среќен и стабилен брак можат да имаaт проблеми во текот на овој период предизвикан од коронавирусот поради тоа што постојано сте дома со вашиот партнер. Повеќето живеат во мал дом со сопружниците со коишто треба да го споделуваат приватниот и деловниот живот 24 часа од неделата, а ова може да биде еднакво на катастрофа или развод.

Поради тоа психолози, брачни терапевти и луѓе коишто долго време се во брак споделија совети кои ќе ви помогнат да го сочувате вашиот брак.

Комуницирајте што повеќе

Тајната на секој успешен однос е во комуникацијата. Тоа важи секогаш, но особено во овој период.

„Најголемиот проблем е кога луѓето имаат различен став – а молчат. Единствениот начин да се сфатат еден со друг е да комуницираат“, вели Велнер-Дејвис, брачен советник.

Дајте си простор еден на друг

Повеќето партнери во нормални околности, голем дел од денот го поминуваат надвор од дома, а сега постојано треба да бидат заедно. Ова може да биде проблем за паровите кои живеат во мал дом кои може да се почувствуваат дека им е загрозена приватноста. Затоа се препорачува да медитирате или да слушате музика, преправајќи се дека сте сами во некој период од денот, за да потоа уживате со партнерот.

Кажувајте си еден на друг што ви пречи

Работата од дома може да направи од вашиот партнер имагинарен колега кој е виновен за сè.

На Twitter се појави таг #CovidConfession каде што луѓето пишуваат што им пречи додека се дома. Ова може да биде корисно. На секого му треба некој кој ќе го сослуша.

Направете план

Никој не може во целост да се прилагоди на новите околности. Поради тоа, може да создадете нови рутини кои ќе му дадат смисла на новиот живот. Важно е да направите план: кој ќе зготви денес, кој ќе чисти, кој ќе одговара на повиците и слично.

Не инсистирајте на секс

Сосема е нормално вашето либидо да биде помало во текот на овој период. Доколку сте помеѓу 15 проценти од луѓето кои не се под стрес, треба да имате на ум дека вашиот партнер најверојатно е. Не го присилувајте вашиот/та партнер/ка на секс доколку тој нема желба.

Размислете пред да кажете нешто

Доколку сте паничари по природа, најдобро е да се концентрирате на ситници бидејќи паниката уште повеќе ќе го загрози вашиот однос со партнерот. Наместо да експлодирате, земете воздух и размислувајте на убави работи, како на пример за работите коишто ги сакате кај вашиот сопруг.

Сетете се како функциониравте пред изолацијата и обидете се да го направите истото и во овој период.

реклама

Фотошоп магија: Холивудските ѕвезди позираат со нивните најпознати ликови

Read more

Расте бројот на новозаразени во Грција и Албанија

Read more

Германија: Задолжителен ковид тест за сите кои влегуваат во земјата од високоризични региони

Read more

Потресна снимка од Бејрут: Невеста позира во венчаница во момент на експлозијата

Read more

Љубов и секс

Пет грешки во сексот поради кои изгледате како почетник

Read more

Како мастурбацијата влијае на здравјето?

Read more

Пет работи што мажот ги прави за време на секс, а кои покажуваат дека те сака

Read more

Колку би требало да трае сексуалниот однос?

Read more

Магазин

Пет грешки во сексот поради кои изгледате како почетник

Читај повеќе
  • play_arrow

Здрав предизвик: Како да ја убиете зависноста од шеќер?

Читај повеќе
  • play_arrow

Петгодишно момче пливаше со најголемата ајкула во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 локации во Шпанија кои мора да се посетат

Читај повеќе
  • play_arrow

Потресна снимка од Бејрут: Невеста позира во венчаница во момент на експлозијата

Читај повеќе
  • play_arrow

Автомобил од буквално 1 коњска сила

Читај повеќе

Ќерката на Михаел Шумахер е иста како него

Читај повеќе
  • play_arrow

Девојче спасено откако 24 часа минало под урнатините во Бејрут

Читај повеќе
  • filter

Пред и потоа: Прекрасни трансформации само со промена на фризурата

Читај повеќе