Неколку стотици демонстранти во Москва побараа оставка од Путин, 103 лица се уапсени

МИА/КАЈГАНА
/ 16.07.2020 / 08:43

Неколку стотици лица синоќа протестираа во центарот на Москва против уставните реформи кои на претседателот Владимир Путин му овозможуваат да остане на власт уште 16 години, а 103 лица беа уапсени по завршувањето на протестите.

Британските медиуми, цитирајќи очевидци, наведуваат дека околу 500 демонстранти, од кои многумина носеа маски заради коронавирусот, ја побараа оставката на Путин и носеа транспаренти против реформите.

На референдумот, претходно овој месец, Русите се изјаснија за усвојување на уставните реформи што на Путин ќе му овозможат да се кандидира за уште два претседателски мандата.

Опозициските активисти велат дека референдумот беше нелегитимен и дека е време Путин, кој владее со Русија повеќе од две децении како претседател или премиер, да се повлече.

По завршувањето на протестот полицијата приведе 103 демонстранти, пренесоа француските медиуми.

Во руската престолнина се забранети масовни собири поради рестриктивните мерки што имаат за цел спречување на ширењето на коронавирусот. Дури и во нормални околности, за одржување протести во Москва се бара одобрение од властите.

реклама

Бон Џови и покрај богатството пет дена неделно мие садови во ресторан

Read more

Русите објавија снимка од протерувањето на британскиот разурнувач

Read more

Најчестите грешки на возачите за време на летниот одмор

Read more

Џон Мекафи, творецот на антивирусната програма, пронајден мртов во затвор

Read more

Свет

Лидерите на ЕУ поделени околу можниот состанок меѓу Унијата и Путин

Read more

Во Москва отпуштаат од работа лица кои не сакаат да се вакцинираат

Read more

Северна Кореја не сака никаков контакт со САД

Read more

Русите објавија снимка од протерувањето на британскиот разурнувач

Read more
 

Вести

Од понеделник ќе се издаваат документи со новото уставно име

Читај повеќе

Пандев до Ангеловски: Шефе, благодарам е малку, го сплоти цел македонски народ

Читај повеќе

Лидерите на ЕУ поделени околу можниот состанок меѓу Унијата и Путин

Читај повеќе

Приведени четири лица од Стајковци, нападнале вработен на бензинска станица

Читај повеќе

Викендов ќе пристигнат 500.000 вакцини на Sinovac, утре уште 100.000 на Pfizer

Читај повеќе

Џафери ќе ги распише локалните избори на на крајот на јули или почетокот на август

Читај повеќе

Во Москва отпуштаат од работа лица кои не сакаат да се вакцинираат

Читај повеќе

Северна Кореја не сака никаков контакт со САД

Читај повеќе

Утре без струја делови од Аеродром, Кисела Вода и Илинден

Читај повеќе