Нема бегање од летачката рака на законот: Дронот гледа сѐ

Арогантните возачи биле убедени дека полицијата не може да ги види додека престигнувале преку полна линија.

Кога станува збор за фаќање возачи кои прават сообраќаен прекршок, полицијата ќе користи каква било технологија што е легална и ѝ е финансиски достапна.

За тоа најдобро сведочи примерот од Полска, каде дрон им помага на силите на редот во лов на арогантни возачи.

Видеото снимено од полицијата на оваа земја покажува како автомобилите и мотоциклите се надгледуваат со беспилотни летала додека престигнуваат други возила преку полна линија, а возачите воопшто не се свесни дека нивните прекршоци се снимаат од горе.

Полициските дронови се доволно мали и летаат доволно високо, така што возачите кои го прават прекршокот не ги ни забележуваат.

Remote video URL

Само кога сообраќајниот полицаец ќе излезе на патот за да ги запре, тие се сомневаат дека тоа е резултат на претходен прекршок, но дури и тогаш нема да знаат како биле „фатени“.

Полска не е единствената земја што ја користи технологијата на беспилотни летала за да ги фати несовесните возачи во прекршок.

URL

Полициските сили во Велика Британија започнаа да користат беспилотни летала опремени со камери со висока резолуција и опрема за термовизиско снимање уште во 2019 година, а полицијата во Квинсленд, Австралија, ги пушти во употреба своите беспилотни летала ова лето за да открие нелегални улично трки со автомобили.

реклама

Откритие што менува сѐ: Човечки стапалки стари 23.000 години најдени во Ново Мексико

Read more

Го „уби“ Куман со поглед - младиот Пуиг ги освои фановите на Барса

Read more

Како за 5 секунди да откриете дали месото е свежо?

Read more

Филипче: Од средината на октомври нова мерка - ќе може да функционираат само целосно вакцинирани граѓани

Read more

Авто новости

Volvo има ново лого

Read more

Дали можете да ја утврдите точната километража на половно возило?

Read more

Новото ремек дело на Ferrari пристигнува во ноември

Read more

Како да откриете дали автомобилот што сакате да го купите бил поплавен?

Read more
 

Автомобили

Volvo има ново лого

Читај повеќе

Дали можете да ја утврдите точната километража на половно возило?

Читај повеќе

Новото ремек дело на Ferrari пристигнува во ноември

Читај повеќе

Како да откриете дали автомобилот што сакате да го купите бил поплавен?

Читај повеќе

Дали адитивите за гориво навистина помагаат?

Читај повеќе
  • filter

За колку ќе се продаде Yugo Cabrio од 1990 година со поминати 595 километри?

Читај повеќе
  • play_arrow

Сцени од снимањето на новиот Џејмс Бонд: Во главната улога најбрзиот Land Rover

Читај повеќе

Едноставни трикови како да ги исчистите седиштата во автомобилот

Читај повеќе
  • filter

Се продаваат 13 возила од филмот „Mad Max: Fury Road“

Читај повеќе