КОНМЕБОЛ КОПА АМЕРИКА САД 2024

Нема одобрение од родителите - нема да игра на Копа Америка

Макфакс/Кајгана
/ 12.06.2024 / 15:44

Играчот за врска на репрезентацијата на Боливија, 16-годишниот Моисес Паниагуа, од бизарна причина нема да игра на Копа Америка. Тинејџерот нема дозвола од еден од неговите родители да патува.

Паниагва, кој игра за локалниот клуб Олвејс Реди, не дебил виза за влез во САД бидејќи немал дозвола од двајцата родители да патува.

Веста ја потврди Фудбалскиот федерација на Боливија преку соопштение, без да прецизира кој од родителите не ја потпишал потребната согласност.

Младиот играч од средниот ред испиша историја во февруари во Копа Либертадорес, кога стана вториот најмлад стрелец во ова натпреварување со само 16 години и 188 дена. Тој постигна гол во победата на неговиот тим против Спортинг Кристал од Перу.

Боливија ќе се натпреварува на Копа Америка во групата Ц, во која се и домаќинот САД, Парагвај и Панама.

Паниагуа досега играше само за репрезентацијата на Боливија до 17 години и сѐ уште нема дебитирано за сениорската репрезентација.

реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Почна сезоната на храна што го намалува ризикот од катаракта и до 43%

Read more

Трик за разладување на домот и обезбедување пријатен сон

Read more

Фудбал

Тиквеш го обели образот на македонскиот фудбал во Европа

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Мбапе ја доби „деветката“ на Бензема во Реал

Read more

Експерт за ВАР објасни зошто беше досуден пенал за Англија

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Тиквеш го обели образот на македонскиот фудбал во Европа

Читај повеќе

ФИА потврди шест трки за сезоната 2025

Читај повеќе

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Читај повеќе

Мбапе ја доби „деветката“ на Бензема во Реал

Читај повеќе
  • play_arrow

Експерт за ВАР објасни зошто беше досуден пенал за Англија

Читај повеќе

Кој ќе биде судија за финалето на ЕУРО 2024?

Читај повеќе

Кејн испиша историја: Ниту еден Европеец досега не успеал во тоа

Читај повеќе

Вимблдон зад сцената: Како се реализира тениски пренос?

Читај повеќе
  • play_arrow

Невиден хаос на Копа Америка: Дарвин Нуњес се тепаше со навивачите, со столче отиде на трибина

Читај повеќе