АРГЕНТИНА ЈА БРАНИ ТИТУЛАТА

Нема спиење за фудбалските фанови од вечерва: Почнува Копа Америка

Европското фудбалско првенство е во полн ек, а од вечерва љубителите на фудбалот ќе треба да ги приспособат биоритмите и на Копа Америка. Во превод - нема да спијат ноќе.

Од вечерва до 14 јули во Соединетите Американски Држави ќе се одржува 48. издание на Копа Америка.

Натпреварите се играат во слотови од полноќ до 3 часот по средноевропско време, што значи дека најжестоките навивачи на најважната споредна игра во светот нема да можат да легнат до околу 5 часот наутро.

Како што е пракса подолго време, на Копа Америка - шампионатот на Јужна Америка не учествуваат само десет екипи од тој континент, туку оваа сезона ќе го „засилат“ САД, Канада, Мексико, Костарика, Јамајка и Панама.

Шампионската титула ја брани Аргентина, а Лионел Меси по втор пат во кариерата ќе се обиде да го подигне трофејот на Копа Америка.

Покрај Меси, главни адути на Аргентина се неговите долгогодишни соиграчи Анхел Ди Марија, Николас Отаменди, Николас Таљафико, Емилијано Мартинес, Родриго Де Пол...

Заедно со Аргентинците традиционално фаворити се и Бразилците кои во САД доаѓаат со пеколен напад. Асовите на Реал Винисиус и Родриго и 17-годишниот Ендрик кој за неколку дена и официјално ќе стане член на Реал ќе сочинуваат напаѓачко трио од кое ќе трепери секој противник.

На оваа Копа Америка ќе можеме да гледаме многу други легенди, но и големи светски ѕвезди.

Уругвај ќе го предводат Луис Суарес (37), Перу Паоло Гереро (40), Еквадор Енер Валенсија (34), Венецуела Саломон Рондон (34), Колумбија Давид Оспина (35) и Џејмс Родригес (32), а во дресот на Чиле ќе ги видиме Алексис Санчес (35) и голманот Клаудио Браво (41), кој воедно ќе биде и најстариот учесник во овогодинешното натпреварување.  

Интересно, Ендрик нема да биде најмладиот учесник, туку ќе биде Еквадорецот Кендри Паез, кој со 17 години и 47 дена веќе има осум пријавени настапи и еден гол за националниот тим.

Копа Америка започнува со вечерашниот натпревар помеѓу Аргентина и Канада во 2 часот, а распоредот на натпреварите, составите на тимовите и сите најнови вести за ова натпреварување можете да ги најдете на официјалната веб-страница.

реклама

Како да се ослободите од мувлата што се лепи на силиконот во веце?

Read more

Што да направите во случај да ви прегрее моторот на автомобилот?

Read more

Колку чекори дневно треба да правите за да бидете фит?

Read more

Сите ајкули тестирани на кокаин во Бразил биле позитивни

Read more

Фудбал

ВАР офсајд на венецуелски начин

Read more

Бордо исфрлен во третата лига

Read more

Играчите на киевски Динамо вечерва поради Русија нема да се ракуваат со играчите на Партизан

Read more

УЕФА исфрли украински клуб од Европа

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

ВАР офсајд на венецуелски начин

Читај повеќе
  • play_arrow

Колку се удобни картонските кревети во Париз? Австралиските тенисерки први ги испробаа

Читај повеќе

Бордо исфрлен во третата лига

Читај повеќе

Снуп Дог ќе го носи факелот на отворањето на Олимписките игри

Читај повеќе

Играчите на киевски Динамо вечерва поради Русија нема да се ракуваат со играчите на Партизан

Читај повеќе

УЕФА исфрли украински клуб од Европа

Читај повеќе

Енди Мареј најави крај на кариерата

Читај повеќе

Меси уште не е подготвен, го пропушта Ол-стар натпреварот

Читај повеќе
  • play_arrow

Феноменален финиш на Леброн за победа на САД против светските шампиони

Читај повеќе