Необичен знак за недостаток на витамин Б12

Витамините и минералите играат важна улога во одржување на нивото на енергија и намалување на ризикот од разни болести. Тие помагаат во неколку телесни функции како што се помагање во борбата против инфекции, зајакнување на коските, забрзување на зараснувањето на раните и регулирање на хормоните.

Меѓутоа, недостатокот на кој било есенцијален витамин или минерал може да го наруши функционирањето на нашето тело и да предизвика неколку здравствени проблеми.

Зошто е важен витаминот Б12?

Витаминот Б12 е суштинска хранлива материја која има многу основни функции во вашето тело. Тоа е витамин растворлив во вода, кој помага да ги одржувате вашите нерви здрави, а исто така го олеснува производството на црвени крвни зрнца. Сепак, недостатокот на витамин Б12 може да доведе до неколку компликации и различни симптоми.

Внимавајте на овој предупредувачки знак кога ќе се разбудите

Според податоците од истражувањето објавени во British Journal of Nursing, во кое учествувале околу илјада пациенти, оние на кои им бил дијагностициран недостаток на витамин Б12 пријавиле широк спектар на симптоми, а заморот е најчест од сите. Утврдено е дека 96 отсто од испитаниците пријавиле „невообичаен замор“.

Според експертите, заморот е еден од примарните знаци на недостаток на Б12, кој може да биде поприсутен кога ќе се разбудите. Недостатокот на витамин Б12 може постепено да се развива, но може да се влоши доколку не се лекува на време.

Некои од почестите симптоми покрај замор вклучуваат:

– отежнато дишење

– главоболки и вртоглавица

- бледа кожа

- силно чукање на срцето

– гастроинтестинални проблеми

- тешкотии во концентрацијата

Како да внесувате доволни количини на витамин Б12?

Витаминот Б12 не може да се создаде природно во телото, па затоа мора да го добивате од храна.

Некои од најдобрите извори на витамин Б12 вклучуваат: говедско, свинско, шунка, живина, јагнешко месо, школки, ракови, млечни производи како млеко, сирење и јогурт и јајца. Зајакнатите житарки исто така можат да ви обезбедат доволно нивоа на оваа витална хранлива материја.

Веганите и вегетаријанците можат да се консултираат со своите лекари и нутриционисти и да разговараат за соодветните алтернативи за дополнување.

Тагови
реклама

Што се случува со телото ако немате секс со месеци или години

Read more

Онколог советува кои се најчесто игнорираните симптоми што укажуваат на рак

Read more

Илон Маск стави точка

Read more

Навики што го убиваат тестостеронот во модерниот маж

Read more

Здравје

Како пријателите ви го чуваат здравјето?

Read more

Онколог советува кои се најчесто игнорираните симптоми што укажуваат на рак

Read more

Упорната кашлицата може да му наштети на срцето - кога треба да отидете на лекар?

Read more

Што е секундарна неплодност?

Read more
 

Магазин

Како пријателите ви го чуваат здравјето?

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци се најголеми злопамтила?

Читај повеќе

Што ќе се случи во телото ако пешачите на празен стомак секој ден?

Читај повеќе

Што се случува со телото ако немате секс со месеци или години

Читај повеќе
  • filter

Дубаи ќе добие хотел во форма на Месечината, проект вреден 5 милијарди долари

Читај повеќе
  • play_arrow

15 најстрашни видови ајкули

Читај повеќе
  • play_arrow

Идеја за ручек: Пикантно похувано бело месо

Читај повеќе

Онколог советува кои се најчесто игнорираните симптоми што укажуваат на рак

Читај повеќе
  • play_arrow

Шакира се спаси – Пике се покажа како ужасен дечко

Читај повеќе