Неочекуван пресврт на Олд Трафорд: Тен Хаг останува менаџер на Јунајтед

Синоќа најверодостојните британски медиуми ја објавија неочекуваната вест дека Ерик тен Хаг сепак ќе остане менаџер на Манчестер Јунајтед и во следната сезона.

Сите веќе го видоа холандскиот стручњак како ја напушта клупата на „Црвените ѓаволи“ поради лошите резултати во изминатава сезона, која беше спасена за Јунајтед со освојувањето на ФА купот и победата над Манчестер Сити во финалето на ова натпреварување.

И пред тоа сите најавуваа заминување на Тен Хаг од „Олд Трафорд“, но на вчерашната средба 54-годишниот стручњак се договорил со клупските челници за продолжување на соработката.

Постојниот договор на Тен Хаг со Јунајтед трае до следниот јуни, со опција за продолжување на 12 месеци, а преговорите за тоа ќе започнат сега.

Претходно беше објавено дека Јунајтед активно бара нов менаџер со Томас Тухел, Маурисио Почетино, Томас Франк и Киран МекКена во разговори, но сега се чини дека нема да има промени во тренерската работа како косопственикот на клубот, Џим Ретклиф, и спортскиот директор на INEOS, Дејв Брејлсфорд, одлучиле да се продолжи со Тен Хаг.

Веста за останувањето на Тен Хаг ја потврди и Фабрицио Романо.

Што се однесува до резимето на изминатата сезона за Јунајтед, овој клуб заврши само на 8. место во Премиер лигата, а колапс се случи и во Лигата на шампионите, каде „Ѓаволите“ беа последни во групата зад Баерн, Копенхаген и Галатасарај.

Во Лига купот, тимот беше елиминиран во осминафиналето од Њукасл, додека „Ѓаволите“ го освоија ФА купот победувајќи го лутиот градски ривал Манчестер Сити во големото финале.

реклама

Фудбал

Саутгејт поднесе оставка, не е повеќе селектор на Англија

Read more

Пијаниот Кукуреља пееше за себе и не го исполни даденото ветување

Read more

Родри ги налути Англичаните со провокации за Гибралтар, Мората го потсети каде игра

Read more

Хаман: Од 10 најлоши натпревари на турнирот Англија играше на 7

Read more
 

Спорт

Саутгејт поднесе оставка, не е повеќе селектор на Англија

Читај повеќе
  • play_arrow

Пијаниот Кукуреља пееше за себе и не го исполни даденото ветување

Читај повеќе

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Читај повеќе
  • play_arrow

Родри ги налути Англичаните со провокации за Гибралтар, Мората го потсети каде игра

Читај повеќе

Хаман: Од 10 најлоши натпревари на турнирот Англија играше на 7

Читај повеќе

Шаќири се повлече од швајцарската репрезентација

Читај повеќе

Мората се сели во Милан

Читај повеќе

Во Баскија осамна порака за предавство на Ојарзабал и Мерино

Читај повеќе

Ралф Шумахер призна дека е геј: Ја шокира јавноста со фотографија и испрати порака по години молк и пропаднат брак

Читај повеќе