Непријатен мирис од климатизерот во автомобилот? Време е за сервис

Многу возачи почувствувале непријатен мирис во автомобилот откако ќе ја вклучат „климата“. Ова е знак дека не треба да се чека за сервис на овој уред.

Сепак, постои начин да се избегне овој мирис.

Поради влагата во системот се формирале габи. Паметно е овој проблем да се реши што е можно поскоро, бидејќи користењето климатизерот во оваа состојба не само што е непријатно, туку може да биде и нездраво.

Најевтиното решение е да се обидете сами да го решите проблемот.

Во многу модели на автомобили, замената на филтерот на климата во кабината, чија контаминација е еден од изворите на непријатни мириси, е едноставна. Некои автомобили дури и не бараат употреба на какви било алатки. Подобар филтер, со активен јаглен, чини околу десет евра. Покрај тоа, постои средство за дезинфекција на клима-уредите.

Секако, полесно решение е да го предадете автомобилот на експерт. Но, таквата услуга чини и до 50 евра.

Доколку поминале 2 или 3 години од последното сервисирање на клима уредот, треба да изберете реномиран сервис и да се одлучите за цела палета на услуги. Зошто?

Не е доволно само „полнење“ на клима уредот или „дополнување на системот“.

Да се ​​вратиме на прашањето за непријатните мириси. Може ли да се избегнат?

Постојаниот непријатен мирис е последица на формирање на габи, а најчесто се појавува на испарувачот, бидејќи таму наоѓа идеални услови - особено влага.

Сепак, овој феномен може да биде ограничен.

Не заборавајте да го исклучите клима-уредот неколку минути пред да пристигнете на вашата дестинација. Тогаш работниот проток на воздух ќе го исуши испарувачот, а недостатокот на влага значи дека нема да се појават габи.

Подобро е да се спречи отколку да се лечи. Овој принцип важи и за климатизацијата. Деталниот сервис за климатизација и развивањето едноставни навики може да ви помогнат да избегнете проблеми со овој систем или барем да ја намалите често да се појавуваат.

Тагови
реклама

Како да се ослободите од мувлата што се лепи на силиконот во веце?

Read more

Што да направите во случај да ви прегрее моторот на автомобилот?

Read more

Колку чекори дневно треба да правите за да бидете фит?

Read more

Сите ајкули тестирани на кокаин во Бразил биле позитивни

Read more

Авто новости

Белгија ќе ги казнува сите во возилото за еден патник што не ставил појас

Read more

Smart Roadster би можел да се врати по 20 години

Read more

Што да направите во случај да ви прегрее моторот на автомобилот?

Read more

Голем пад на Tesla во САД

Read more
 

Автомобили

Белгија ќе ги казнува сите во возилото за еден патник што не ставил појас

Читај повеќе

Smart Roadster би можел да се врати по 20 години

Читај повеќе
  • play_arrow

Што да направите во случај да ви прегрее моторот на автомобилот?

Читај повеќе

Голем пад на Tesla во САД

Читај повеќе

Audi повеќе не произведува кабрио и купе модели

Читај повеќе

Panamera Turbo S E-Hybrid и Panamera GTS: динамичен врв

Читај повеќе
  • filter

Lanzante го претвори Porsche 935 во чудовиште легално за патиштата

Читај повеќе

Кога електричните автомобили ќе се доближат по цена до бензинците?

Читај повеќе

Audi денес го претставува A5, откриени првите детали

Читај повеќе