Непријатности при летање: Зошто сте подуени додека патувате со авион?

Доколку сте решиле да патувате со авион, можно е да почувствувате некои симптоми како болки во стомакот, надуеност и запек. Многумина тоа ќе му го припишат на стравот од летање, но тоа може секому да се случи секого.

За среќа, стана појасно зошто може да бидете подуени за време на летот. Диететичарката Меган Роси истакна дека нема синдром на нервозно дебело црево, но дека имала слични симптоми.

За да објасни зошто надуеноста е честа појава кај патниците, таа употреби чаша јогурт со алуминиумски капак како дел од нејзината демонстрација.

„Замислете ја оваа чаша како вашето црево на ниво на земјата. Гасот внатре што го произведуваат вашите микроби има простор за движење, но како што авионот се крева, промената на воздушниот притисок предизвикува ширење на гасот и може да предизвика надуеност и болки во стомакот“, објасни таа.

Иако оваа состојба е непријатна, постојат начини да се намали притисокот со подготовка пред патувањето. Диететичарката Роси вели да ја намалите храната што предизвикува надуеност како грав, авокадо, печурки и кромид 24 до 48 часа пред вашето патување.

Доколку ги почувствувате овие симптоми привремено додека патувате, диететичарката препорачува едноставни замени. Заменете го маслото од авокадо и авокадо со маслиново масло, а наместо печурки јадете модар патлиџан. Исто така, наместо наут или грав, користете јајца како извор на протеини.

Иако овие намирници се здрави, а сепак чувствувате надуеност и болки, најдобро би било да се консултирате со лекар. Исто така, доколку имате проблеми со запек во текот на летото, би било препорачливо да пиете магнезиум и да консумирате повеќе влакна.

реклама

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Read more

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Хороскопски знаци на кои ќе им се смени среќата со парите во јули

Read more

Живот

Хороскопски знаци на кои ќе им се смени среќата со парите во јули

Read more

Сè што треба да знаете за чистењето на клима-уредот

Read more

Кој ти брани да купиш Чоколино и да учествуваш во наградна игра?

Read more

4 работи што треба да ги направите ако ве мачи минатото

Read more
 

Магазин

Хороскопски знаци на кои ќе им се смени среќата со парите во јули

Читај повеќе
  • play_arrow

Вреди да вклучите рерна: Најдобриот рецепт за крцкави печени компири

Читај повеќе

Сè што треба да знаете за чистењето на клима-уредот

Читај повеќе

Како со диетата 80/20 може да слабеете додека ја јадете вашата омилена храна?

Читај повеќе

Симптоми на дијабетес кои лесно поминуваат незабележани

Читај повеќе

Изложеност на екстремна жештина во бременоста може да му наштети на здравјето на детето

Читај повеќе
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Читај повеќе

Која физичка активност е најдобра за ослободување од болките во грбот?

Читај повеќе

Кој ти брани да купиш Чоколино и да учествуваш во наградна игра?

Читај повеќе