Netflix го подобри квалитетот на стримување во неколку земји

Netflix започна со враќање на нормалниот квалитет на стримување во неколку европски земји откако претходно го намали квалитетот за да се намали оптовареноста на интернет провајдерите.

Корисниците на Netflix во Данска, Норвешка, Германија и други земји забележаа подобрување на квалитетот на стримувањето, а Netflix потврди дека соработува со провајдери за подобрување на квалитетот.

Откако Европската унија од Netflix побара да го намали квалитетот на стриминг, компанијата прифати да го направи тоа во период од 30 дена за да го намали прометот на Netflix на европските мрежи.

Тиери Бретон, европски комесар за Internal Market, претходно рече дека корисниците не треба да користат HD [high-definition] „кога не е потребно“.

реклама

Вести

Маск: Време е Amazon да се разбие

Read more

Кинески радиотелескоп наскоро ќе бара вонземјани

Read more

SpaceX во орбитата ќе лансира нови Starlink сателити

Read more

Се тестира технологија за 6G мрежа

Read more

Гик

Маск: Време е Amazon да се разбие

Читај повеќе
  • play_arrow

Погледнете го трејлерот за видеоиграта Project Cars 3

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да го избришете профилот на Zoom?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Hublot произведе паметен часовник кој чини 5.800 долари

Читај повеќе
  • play_arrow

Гејмерски рекорди кои најверојатно никогаш нема да бидат срушени

Читај повеќе

Колку смисла имаат тестовите на антитела на коронавирус?

Читај повеќе

Сепак следат сѐ што правиме онлајн - Google пред тужба за нарушување на приватноста

Читај повеќе

Научниците открија: Овде воздухот е најчист во светот

Читај повеќе
  • filter

HP го претстави новиот лаптоп Omen 15 наменет за гејмери

Читај повеќе