Netflix одбива да го тргне контроверзниот еротски филм „365 Days“ од репертоарот

Стриминг гигантот Netflix одбива да го отстрани полскиот еротски филм „365 Days“ од својот репертоар, иако не престануваат жестоките критики за содржината на филмот.

Филмот некои критичари го квалификуваа како „меко порно“

Исто така почната е петиција на Change.org во која се наведува дека филмот „го промовира глорифицирањето на културата на силување, го олеснува и тривијализира насилството врз жените и трговијата со луѓе“.

Полската еротска драма е најгледаната содржина на популарниот стриминг сервис. Филмот што некои критичари го квалификуваа како „меко порно“, е приказна за млада жена која е заробена и „има една година“ да се заљуби во шефот на сицилијанската мафија кој ја опсипува со подароци, ја носи на патувања и се обидува да ја освои.

Remote video URL

Многу јавни личности гласно зборуваат за штетното влијание на филмот, а една од најжестоките поборнички е велшката пејачка Дафи која напиша отворено писмо до Netflix, осудувајќи го прикажувањето на филмот како „немарно и опасно“.

„Многу ме растажува фактот дека Netflix им дава платформа на ваквите ‘филмови’ кои го претставуваат киднапирањето како нешто еротско, а сексуалното насилство и трговијата со луѓе погрешно ги прикажуваат како ‘секси филм’“, напиша Дафи во писмото и додава жртвите на трговија со луѓе најчесто се невидливи и сега нивното патење се прикажува како „еротска драма“.

Дафи неодамна јавно го сподели нејзиното потресно искуство - дека била дрогирана, киднапирана и силувана и заради тоа ја прекинала кариерата и се повлекла од јавноста.

Филмот „365 Days“ е базиран на првиот роман од истоимената трилогија на Бланка Липињска и имаше премиера во кината во Полска на 7 февруари годинава. Netflix го откупи филмот и го стави во својот репертоар кон средината на јуни, од кога почна да привлекува огромно внимание.

Netflix не ги коментира критиките за филмот и засега одбива да го тргне од платформата.

Тагови
реклама

ДИК: Членовите на избирачките одбори ќе добијат за 100% повисок надоместок

Read more

Virgin Galactic и Rolls Royce претставија надзвучен авион

Read more

Потресна снимка од Бејрут: Невеста позира во венчаница во момент на експлозијата

Read more

Фотошоп магија: Холивудските ѕвезди позираат со нивните најпознати ликови

Read more

Филм & ТВ

Во подготовка четврти и петти дел на „John Wick“

Read more

Куклата Попи од „Trolls“ повлечена од пазарот поради непристоен дизајн

Read more

Фотошоп магија: Холивудските ѕвезди позираат со нивните најпознати ликови

Read more

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Сцена

Во подготовка четврти и петти дел на „John Wick“

Читај повеќе
  • play_arrow

Куклата Попи од „Trolls“ повлечена од пазарот поради непристоен дизајн

Читај повеќе
  • filter

Фотошоп магија: Холивудските ѕвезди позираат со нивните најпознати ликови

Читај повеќе
  • play_arrow

„Mayhem“ го одложи настапот во Скопје за 2021 година

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе
  • filter

Ева Лонгорија има 45 години и изгледа неверојатно

Читај повеќе
  • play_arrow

Руски рапер пронајден исечен на парчиња во замрзнувач

Читај повеќе

Наја Ривера се удавила за неколку минути, покажа официјалниот извештај

Читај повеќе
  • play_arrow

Искрен трејлер за „E.T. the Extra-Terrestrial“

Читај повеќе