УЕФА ЕУРО 2024 ГЕРМАНИЈА

Неверојатен потег: Грузиец одби да игра на ЕУРО за да оди како навивач

Филип Здравески
/ 13.06.2024 / 13:24

Ја однесе Грузија на Европското првенство, па одлучи да го одбие повикот на селекторот и да оди во Германија како навивач.

Џаба Канкава е името на грузискиот фудбалер за кој светот слушна откако се пензионираше. Наместо како Тони Крос и како нашиот Горан Пандев пензијата да ја прослави со настап на ЕУРО, тој се реши за неверојатен потег - да се пензионира пред турнирот.

Играчот од дефанзивната средина има 101 настап за Грузија и 10 постигнати голови. Во март наполни 38 години, а еднаш веќе се повлече од репрезентацијата во 2022 година, но потоа се премисли за да ѝ помогне на Грузија во квалификациите за ЕУРО 2024. Грузија со него во тимот го оствари сонот, избори пласман на ЕУРО преку баражите од Лига на нации.

Кога дојде ред селекторот Вили Сањол да го објави списокот на патници за ЕУРО 2024, на него се најде и Џаба Канкава. Но, само два дена подоцна Канкава се јави со одлука дека се повлекува од репрезентацијата и во Германија ќе патува, ама како навивач.

„Сакам нашата селекција да оствари што е можно подобар резултат во Германија и уште еднаш да слави со грузиските навивачи, како што беше на 26 март во Тбилиси. Драго ми е што бев со тимот во полуфиналето и финалето на плеј-офот и станав учесник во оваа историска победа“.

„Сепак, би сакал да ви кажам за мојата одлука што ја донесов по мартовските натпревари: во случај на повик за ЕУРО. На првенството би отишол не како играч, туку како обичен навивач“, шокираше Канкава.

„Би сакал многу да му се заблагодарам на стручниот штаб за довербата што ми ја укажа во март, кога главната цел беше да бидеме заедно и да стигнеме до историскиот пласман. Благодарен сум и за довербата што ја заработив и сега, како од стручниот штаб, така и од навивачите, од кои чувствувам голема поддршка“.

„Јас како навивач ќе навивам за репрезентацијата во Германија и им посакувам успех на 26-те играчи кои ќе се обидат да го бранат името на Грузија на стадионите ширум Германија“, напиша Канкава во својата објава на Instagram, која ја пренесе и Фудбалската федерација на Грузија.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Jaba Kankava (@jabakankava)

Канкава сѐ уште не најави дали целосно се повлекува од фудбалот или само од репрезентацијата. Од 2021 година на клупски план настапува за Слован од Братислава.

Инаку, Канкава дури 62 пати ја носеше капитенската ленка настапувајќи за Грузија, а ја предводеше својата репрезентација и во баражот кога Македонија избори пласман на ЕУРО 2020.

Дуел на капитените Пандев и Канкава во баражот за ЕУРО 2020
реклама

20-годишниот Томас Метју Крукс е атентаторот на Трамп, Тајната служба го застрела

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Read more

Грција почна жестоко да казнува за прекршување правила на плажите

Read more

Фудбал

Ел Гази го победи Мајнц на суд: Милионска отштета бидејќи беше отпуштен поради Палестина

Read more

Што предвидуваат обложувалниците за ЕУРО финалето меѓу Шпанија и Англија?

Read more

Зошто ниту еден белгиски град не сака да биде домаќин за репрезентацијата?

Read more

Кој ќе биде најдобар стрелец на ЕУРО? УЕФА го смени правилото

Read more
 

Спорт

Ел Гази го победи Мајнц на суд: Милионска отштета бидејќи беше отпуштен поради Палестина

Читај повеќе

Судир на титаните на Вимблдон: Алкарас против Ѓоковиќ во реприза на ланското финале

Читај повеќе

Што предвидуваат обложувалниците за ЕУРО финалето меѓу Шпанија и Англија?

Читај повеќе

Зошто ниту еден белгиски град не сака да биде домаќин за репрезентацијата?

Читај повеќе

Кој ќе биде најдобар стрелец на ЕУРО? УЕФА го смени правилото

Читај повеќе

Ван дер Варт: Англија е ср*ње од екипа

Читај повеќе

Американците најголеми фаворити, ФИБА ги потцени Србија и Канада

Читај повеќе

Ламин Јамал - ниту едно не му е презиме

Читај повеќе

Мојсов: И во Исланд ќе одиме на победа

Читај повеќе