НБА 2021/22

Неверојатен пресврт на Бостон, рекорд од 50 поени на Браун

Кошаркарите на Бостон Селтикс по продолжение го победија Орландо Меџик со резултат 116:111, со маестралната партија на Џејлен Браун, која постигна рекорд во кариерата.

Селтикс успеаја да се вратат по заостанување од 14 поени на 4 минути пред крајот изборувајчи се за продолженија, а потоа и победа во натпревар во кој неверојатниот Браун постигна дури 50 поени.

Браун во последната четвртина постигна дури 21 поен, а забележа и 11 скока и 4 асистенции.

Маркус Смарт додаде 17 поени, 7 асистенции и 7 скока за Селтикс, додека расположен беше и Денис Шродер со неговите 21 поен и 7 асистенции.

Теренс Рос го предводеше Орландо со 33 поени, а се истакна и Гери Харис со 23 поени.

Лос Анџелес Лејкерс на свој паркет ја победи Минесота Тимбервулфс со 108:103, а повторно добра партија пружи Леброн Џејмс со 26 поени, 7 скока и 5 асистенции. Му помагаа Малик Монк со 22 и Расел Вестбрук со 20 поени.

Кај Тимбервулфс прво име беше Наз Рид со 23 поени, а Ентони Едвардс додаде 17.

Далас Маверикс како гостни ја победи Оклахома Сити Тандер со 95:86 со скромна игра на Лука Дончиќ. Словенецот постигна 14 поени и запиша 10 асистенции.

Во редовите на Оклахома најефикасен беше Џош Гиди со 17 поени.

Резултати:

Торонто Репторс - Њујорк Никс 120:105
Бостон Селтикс - Орландо Меџик 116:111 прод.

Тагови

Зошто треба прво да се испржи меленото месо, па потоа да се додаде кромид?

5 хороскопски знаци кои се родени за да се збогатат во животот

Како изгледал етничкиот состав на цела Македонија во 1905 година?

Рани симптоми на дијабетес кои не смееме да ги игнорираме

Откриено зошто Денвер го избрал Јокиќ наместо Нуркиќ во 2017

Вајт прв во историјата на Чикаго го повтори подвигот на Џордан, Филаделфија во плеј-офот

Џонтeј Портер доживотно суспендиран од НБА

Евролигата ригорозно го казни Теодосиќ: 15 илјади евра и 2 меча суспензија

Зошто Пеп ги извади најдобрите изведувачи на пенали во продолженијата?

Де Роси ќе остане тренер на Рома и во следната сезона

Двајца играчи на Реал побарале да не шутираат пенал, едниот се плашел од Едерсон