Неверојатна љубов и поврзаност меѓу дивите животни и Швајцарецот Дин Шнајдер

Приказната на 27-годишниот Дин Шнајдер кој даде отказ на добро платена работа во Швајцарија, продаде сè што поседува и замина во Јужна Африка за да им помага на животните ги восхитува луѓето ширум светот. Многумина му завидуваат и му се восхитуваат на храброста, а други велат дека никогаш не би се осмелиле да го направат истото.

Претходно работел како експерт за финансии во Швајцарија, продал сè што има и заминал во Јужна Африка, каде живее и работи грижејќи се за дивите животни. Во близина на местото Хакуна Мипка се наоѓа простор на кој живеат хиени, зебри, бабуни и други диви животни, а него го сакаат сите.

Особено е видлива неговата љубов со лавовите кои неизмерно го сакаат и му веруваат.

Дин вели дека сака на луѓето да им ја пренесе љубовта кон животните бидејќи луѓето треба да го штитат тоа што го сакаат. Тој се труди да развие посебен однос со сите животни, а судејќи по неговиот Instagram каде го следат осум милиони луѓе, е доста успешен во тоа.

Дин Шнајдер на неговиот Instagram профил објави дека ќе се врати во Цирих, Швајцарија за да се види со неговите пријатели и роднини. Едвај чекаме да видиме како ќе реагираат лавовите кога ќе го видат по еден месец.

 

реклама

Потресна снимка од Бејрут: Невеста позира во венчаница во момент на експлозијата

Read more

Што е амониум нитрат – соединението што наводно го крена Бејрут во воздух?

Read more

Цистерната „темпирана бомба“ во ОХИС ќе се изнесе од државата

Read more

Ќерката на Михаел Шумахер е иста како него

Read more

Чек дис аут

Петгодишно момче пливаше со најголемата ајкула во светот

Read more

Автомобил од буквално 1 коњска сила

Read more

Пред и потоа: Прекрасни трансформации само со промена на фризурата

Read more

Минал 15 километри закачен на шофершајбна од камион

Read more

Магазин

Пет грешки во сексот поради кои изгледате како почетник

Читај повеќе
  • play_arrow

Здрав предизвик: Како да ја убиете зависноста од шеќер?

Читај повеќе
  • play_arrow

Петгодишно момче пливаше со најголемата ајкула во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 локации во Шпанија кои мора да се посетат

Читај повеќе
  • play_arrow

Потресна снимка од Бејрут: Невеста позира во венчаница во момент на експлозијата

Читај повеќе
  • play_arrow

Автомобил од буквално 1 коњска сила

Читај повеќе

Ќерката на Михаел Шумахер е иста како него

Читај повеќе
  • play_arrow

Девојче спасено откако 24 часа минало под урнатините во Бејрут

Читај повеќе
  • filter

Пред и потоа: Прекрасни трансформации само со промена на фризурата

Читај повеќе