Неверојатниот Холанд постави рекорд кој тешко дека некој некогаш ќе го сруши

Вчера Манчестер Сити го совлада Манчестер Јунајтед во градското дерби со резултат 6:3 на крилјата на Ерлинг Холанд.

Неверојатниот Норвежанец учествуваше во пет од шесте постигнати гола на неговиот тим, а со тоа постави нов рекорд кој тешко дека некој некогаш ќе го достигне.

Холанд против Јунајтед го постигна третиот хет-трик сезонава, а за тоа му беа потребни само осум натпревари.

Претходниот рекордер беше легендарниот Мајкл Овен. За постигнување на Холанд доволно говори податокот дека на поранешниот најдобар играч во светот му беа потребни 48 натпревари за три хет-трика во Премиер лига.

Холанд постигна три гола против Кристал Палас и Нотингем Форест, а веќе има хет-трикови во Премиер лигата, исто колку и Кристијано Роналдо, Џејми Варди, Дидје Дрогба и Франк Лампард.

Серхио Агуеро има најмногу хет-трикови во англиското првенство - 12, но доколку Холанд продолжи да игра на ова ниво, нема сомнеж дека во блиска иднина ќе го собори и тој рекорд.

реклама

5 апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Read more

Илон Маск го исмева Зеленски кој бара помош за одбрана од руската агресија

Read more

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Read more

Голем месечен хороскоп за октомври: Кој ќе доживее трансформација на годината?

Read more

Фудбал

Откриено колку Салах заработува неделно од сите договори

Read more

Ви реков да не се грижите - Мурињо среќен по победата над Фрозиноне

Read more

Во вторник почнува продажбата на влезниците за ЕУРО 2024 - најевтините се 30 евра

Read more

Несекојдневна ситуација во Серија А: Главниот судија го фати грч

Read more
 

Спорт

Откриено колку Салах заработува неделно од сите договори

Читај повеќе
  • play_arrow

Ви реков да не се грижите - Мурињо среќен по победата над Фрозиноне

Читај повеќе

Во вторник почнува продажбата на влезниците за ЕУРО 2024 - најевтините се 30 евра

Читај повеќе
  • play_arrow

Несекојдневна ситуација во Серија А: Главниот судија го фати грч

Читај повеќе

ВАР судиите кои го оштетија Ливерпул добија само два дена казна

Читај повеќе

Кениецот Киплагат победи на Скопскиот маратон, Дарио Ивановски го освои 3. место

Читај повеќе
  • play_arrow

Премиер лигата призна: На Ливерпул му е поништен чист гол - објаснувањето е лудо

Читај повеќе

Над 11 илјади натпреварувачи од 53 држави денеска го трчаат скопскиот маратон

Читај повеќе
  • play_arrow

Канело го претепа противникот и ја одбрани титулата

Читај повеќе