Невролог ја открива најдобрата храна за здравјето на мозокот

Како што старееме, одржувањето на когнитивното здравје станува главен приоритет.

Добрата вест е дека храната што ја јадеме може да има значително влијание врз способноста на нашиот мозок да функционира добро, па дури и да развива нови мозочни клетки.

Невронаучникот д-р Роберт Лав, кој е специјализиран за спречување Алцхајмерова болест преку научни истражувања и практични совети за исхрана, откри како храната што ја јадеме влијае на здравјето на мозокот.

Тој ја истакна важноста на одредени намирници кои се особено корисни за когнитивното здравје. Еве кои ги издвои и зошто.

1. Сардини

Сардините се преполни со хранливи материи неопходни за здравјето на мозокот. Сардините се здрава, масна риба богата со омега-3 масни киселини, вели д-р Лав. Јадењето здрави масти, како оние што се наоѓаат во сардината, му обезбедува на мозокот потребните материјали за поправка и раст на нови мозочни клетки.

2. Кисела зелка

Кисела зелка може да биде изненадување за многумина, но нуди значителни придобивки за здравјето на мозокот преку врската црево-мозок. Киселата зелка е одлична за вашиот мозок. Не мора да го стимулира растот на мозочните клетки, но придонесува за развој на добри бактерии во цревата, објаснува д-р Лав.

Вклучувањето на кисела зелка во вашата секојдневна исхрана може да помогне да се одржи здрав цревниот микробиом, кој пак ја поддржува когнитивната функција.

3. Харинга

Друга риба што д-р Лав силно ја препорачува е харингата. Харингата е една од здравите масни риби, мала е и има малку жива, истакнува тој. Слично на сардините, харингата е богата со здрави масти кои ги обезбедуваат клучните супстанции потребни за создавање на нови мозочни клетки. Исто така, покрај тоа што е богата со омега-3 масни киселини, харингата е вкусен и разновиден додаток на храна.

На крајот на краиштата, вклучувањето на оваа храна во вашата исхрана може значително да влијае на здравјето на мозокот и когнитивната функција, особено како што старееме. Храната што ја јадете е многу важна, заклучи д-р Лав.

@robertwblove Three Foods That Are Great For Your Brain and Can Even Help Grow New Brain Cells. #brain #food #neurogenesis #sardines #probiotics #gutbacteria #alzheimers #omega3s #robertlove #robertwblove ♬ original sound - Robert Love
реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Благодарение на еден трик засадените домати ќе имаат повкусни и поголеми плодови

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Приведен скопјанецот во чија куќа беа најдени четирите издрогирани деца

Read more

Здравје

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Малите ноќни закуски по 21 часот може да бидат лоши за вашето здравје

Read more

Кои чекори треба да ги преземете ако ве допре медуза?

Read more
 

Магазин

  • filter

Која Џорџа Мелони си денес?

Читај повеќе

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Читај повеќе

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Читај повеќе
  • play_arrow
Четири лесни рецепти за вкусен киш

4 лесни рецепти за вкусен киш

Читај повеќе

Малите ноќни закуски по 21 часот може да бидат лоши за вашето здравје

Читај повеќе

Паста карбонара со маслинки

Читај повеќе
  • play_arrow

Иранска реклама од 70-тите

Читај повеќе

Четири намирници кои всушност ви помагаат да изгубите тежина

Читај повеќе
  • play_arrow

Неколку совети за безбедност ако одите во Барселона

Читај повеќе