НБА 2021/22

Незапирливиот Дончиќ ја сокри топката и стана хит

Ноќеска имаше многу богата програма ширум терените во НБА лигата, се одиграа дури 11 натпревари на кои доминираа играчите од екс-ју просторот.

Никола Јокиќ и Лука Дончиќ зад себе имаат уште една спектакуларна вечер во која ги предводеа своите тимови до триумф.

Неверојатна партија забележа Словенецот Лука Дончиќ во победата на својот Далас на гостувањето кај Кливленд со 120:112.

Дончиќ се истакна со неколку фантастични потези. Во еден напад во кој беше во дуел со Моузис Браун тој ја сокри топката, а потоа поентираше крај збунетиот Браун и со тоа стана хит на социјалните мрежи, а блескаше и со no-look асистенција.

URL

Словенецот постигна 35 поени, 13 асистенции и 9 скока, останувајќи на само еден скок од трипл-дабл ефект.

Remote video URL

Одличен беше и Никола Јокиќ кој продолжи со неверојатни игри и му донесе победа на својот Денвер на гостувањето кај Индијана со 125:118.

Српскиот центар забележа учинок од 37 поени, 13 скока и 9 асистенции, па и тој исто како и Јокиќ беше многу блиску до нов трипл-дабл учинок, недостасувајќи му само една асистенција.

Изненадувањето на вечерта го приреди Мајами, кој славеше на гостувањето кај Бостон со 106:98. Очекувано, Њу Орлеанс го совлада Портланд на гости, додека во многу возбудлив натпревар Феникс го совлада Голден Стејт.

Резултати:

Кливленд Кавалирс - Далас Маверикс 112:120
Индијана Пејсерс - Денвер Нагетс 118:125
Вашингтон Визардс - Орландо Меџик 127:110
Бостон Селтикс - Мајами Хит 98:106
Њујорк Никс - Шарлот Хорнетс 114:125
Торонто Репторс - Минесота Тимбервулвс 125:102
Хјустон Рокитс - Сакраменто Кингс 118:121
Оклахома Сити Тандер - Атланта Хокс 118:136
Сан Антонио Спарс - Мемфис Гризлис 111:112
Голден Стејт Вориорс - Феникс Санс 103:107
Портланд Треил Блејзерс - Њу Орлеанс Пеликанс 107:117

Табела:

Standings provided by SofaScore LiveScore
реклама

iPhone 14 Pro „растури“ на тестот за квалитет на камерата

Read more

Руски астролог открива кои три хороскопски знаци ќе имаат најмногу среќа во 2023 година

Read more

Што кралот Чарлс јаде за појадок?

Read more

НАСА го удрила астероидот посилно од очекуваното: Можеби му откинавме парче 

Read more

Кошарка

Маскотата на Денвер Нагетс заработува повеќе од повеќето кошаркари

Read more

Слабо НБА: Феникс изгубија од Аделаида среде Америка

Read more

МЗТ му гостува на актуелниот шампион Црвена звезда

Read more

Ирвинг: Одбивањето да се вакцинирам ме чинеше 100 милиони долари

Read more
 

Спорт

ЛШ: Проблеми со повреди на двете страни пред дербито Интер – Барселона

Читај повеќе
  • play_arrow

Меѓу загинатите на стадионот во Индонезија најмалку 32 деца

Читај повеќе
  • play_arrow

Маскотата на Денвер Нагетс заработува повеќе од повеќето кошаркари

Читај повеќе
  • play_arrow

Слабо НБА: Феникс изгубија од Аделаида среде Америка

Читај повеќе
  • play_arrow

Анчелоти: Секогаш се прави драма кога Реал нема да победи

Читај повеќе
  • play_arrow

Како се случуваат три црвени картони за една минута?

Читај повеќе

Неверојатниот Холанд постави рекорд кој тешко дека некој некогаш ќе го сруши

Читај повеќе

Ѓоковиќ: Неиграњето три месеци ми беше мотивација за турнирот во Тел Авив

Читај повеќе
  • play_arrow

Тен Хаг: Не го ставив Роналдо бидејќи го почитувам

Читај повеќе