НБА 2021/22

Незапирливиот Јокиќ за само 26 минути донесе нова победа за Денвер

Кошаркарите на Денвер Нагетс го совладаа Вашингтон Визардс со 127:109 во „Капитал Уан“ арената во Вашингтон, а нова одлична партија пружи српскиот центар Никола Јокиќ.

Нагетс подобро влегоа во натпреварот и имаа водство по првата четвртина. Немоќна беше домашната екипа и во вториот дел, па предноста постојано растеше, а првото полувреме заврши со резултат 52:73.

И во второто полувреме екипата на Денвер ја држеше играта во свои раце, додека Визардс само во последната четвртина успеаја да го ублажат поразот.

Јокиќ повторно беше незапирлив и стигна до нов дабл-дабл со 29 поени и 13 скока. На тоа додаде 8 асистенции, а интересно е што одигра само 26 минути. Србинот имаше помош од На'Шон Хајленд кој постигна 17 поени. Кај Визардс најдобри беа Дени Авдија со 19 и Кристапс Порзињѓис со 16 поени.

Remote video URL

Денвер е на 6. место во Западната конференција со 42 победи и 28 порази, додека Вашингтон е на 11. место на Истокот со сооднос 29-39.

Од останатите натпревари одиграни синоќа, за одбележување е победата на лидерите на Западот, Феникс Санс, кои го совладаа Хјустон Рокетс на гости со 129:112. Феникс го предводеа Девин Букер со 36 пени, Мајкал Бриџис со 26, а Диандре Ајтон запиша дабл-дабл со 23 поени и 11 скокови.

Remote video URL

Резултати:

Шарлот Хорнетс - Атланта Хокс 116:106
Кливленд Кавалирс - Филаделфија 76ерс 114:118
Вашингтон Визардс - Денвер Нагетс 109:127
Бруклин Нетс - Далас Маверикс 111:113
Њујорк Никс - Портланд Треил Блејзерс 128:98
Хјустон Рокитс - Феникс Санс 112:129
Минесота Тимбервулвс - Лос Анџелес Лејкерс 124:104
Сан Антонио Спарс - Оклахома Сити Тандер 122:120
Јута Џез - Чикаго Булс 125:110
Голден Стејт Вориорс - Бостон Селтикс 88:110
Сакраменто Кингс - Милвоки Бакс 126:135
Лос Анџелес Клиперс - Торонто Репторс 100:103

Табела:

Standings provided by SofaScore LiveScore
реклама

iPhone 14 Pro „растури“ на тестот за квалитет на камерата

Read more

Руски астролог открива кои три хороскопски знаци ќе имаат најмногу среќа во 2023 година

Read more

Што кралот Чарлс јаде за појадок?

Read more

НАСА го удрила астероидот посилно од очекуваното: Можеби му откинавме парче 

Read more

Кошарка

Маскотата на Денвер Нагетс заработува повеќе од повеќето кошаркари

Read more

Слабо НБА: Феникс изгубија од Аделаида среде Америка

Read more

МЗТ му гостува на актуелниот шампион Црвена звезда

Read more

Ирвинг: Одбивањето да се вакцинирам ме чинеше 100 милиони долари

Read more
 

Спорт

ЛШ: Проблеми со повреди на двете страни пред дербито Интер – Барселона

Читај повеќе
  • play_arrow

Меѓу загинатите на стадионот во Индонезија најмалку 32 деца

Читај повеќе
  • play_arrow

Маскотата на Денвер Нагетс заработува повеќе од повеќето кошаркари

Читај повеќе
  • play_arrow

Слабо НБА: Феникс изгубија од Аделаида среде Америка

Читај повеќе
  • play_arrow

Анчелоти: Секогаш се прави драма кога Реал нема да победи

Читај повеќе
  • play_arrow

Како се случуваат три црвени картони за една минута?

Читај повеќе

Неверојатниот Холанд постави рекорд кој тешко дека некој некогаш ќе го сруши

Читај повеќе

Ѓоковиќ: Неиграњето три месеци ми беше мотивација за турнирот во Тел Авив

Читај повеќе
  • play_arrow

Тен Хаг: Не го ставив Роналдо бидејќи го почитувам

Читај повеќе